Když si herec Karel Heřmánek v sobotu vyrazil na střelnici, nejspíš nikdo z jeho blízkých netušil, že ho vidí naposledy. Šestasedmdesátiletý umělec se rozhodl během lekce s instruktorem přiložit zbraň k hlavě a spáchat sebevraždu.
Zachránit se ho nepodařilo ani instruktorovi, který mu v nečekaném činu chtěl zabránit, ani přivolaným zdravotníkům, kterým tak nezbylo nic jiného, než konstatovat smrt.
Zdrcená je tak nyní nejen hercova rodina, ale také řada fanoušků. Nikdo z nich nejspíš nerozumí tomu, co se Karlu Heřmánkovi honilo hlavou, když se rozhodl svůj život ukončit.
Bilanční sebevraždy jsou v seniorském věku časté
O možných motivech pro redakci Kafe.cz promluvil známý psycholog a terapeut Jeroným Klimeš, který celou tuto smutnou situaci dopodrobna rozebral.
“Pravděpodobně se jedná o takzvanou bilanční sebevraždu. Setkáváme se v životě člověka se dvěma obdobími, kdy je tento jev statisticky nejčastější. První z nich přichází zhruba ve věku čtyřiceti až pětačtyřiceti let. Jedná se o období krize středního věku, kdy lidé často pociťují nespokojenost,” vysvětlil psycholog.
“Druhé období, kdy se lidé k tomuto kroku uchýlí, přichází právě v důchodovém věku, kdy lidé mohou mít pocit, že už je nic pozitivního nečeká, a tak usoudí, že nejlepší řešení bude život ukončit,” popsal Jeroným Klimeš.
Vyrovnat se s koncem kariéry je pro herce těžké
V případě, kdy se jedná o veřejně známou osobu, v tomto případě slavného herce, je toto riziko z několika důvodů podle Jeronýma Klimeše ještě vyšší.
“Kariéra herce je závislá na slávě a úspěchu. Jakmile začne stárnout, začnou mu ubývat také zakázky a on se musí smířit se stárnutním. Může tak získat pocit, že zatímco byl po celý život hvězda, nyní již bude jen nula, o kterou není zájem,” sdělil odborník.
Možností podle jeho názoru je pochopitelně také to, že se Karel Heřmánek potýkal se zdravotními problémy, které ho v jeho rozhodnutí utvrdily. Podle dostupných informací trpěl herec zánětem trojklanného nervu, který mu způsoboval nesnesitelné bolesti v obličeji.
Sebevražedný coming out
Vysvětlení měl Jeroným Klimeš také pro to, jak je možné, že až do poslední chvíle nikdo netušil, co měl zesnulý umělec v úmyslu.
“Ti lidé to pochopitelně nikde neříkají předem. Je to jako coming out, také to přijde najednou. Tohle je v podstatě sebevražedný coming out,” vysvětlil.
Svou roli mohlo sehrát také to, že jako herec byl Karel Heřmánek zvyklý nedat na sobě znát své skutečné rozpoložení. Přestože se proto okolí jevil v dobré náladě, ve skutečnosti tomu tak vůbec být nemuselo.