Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Životní přání Karla Gotta se splnilo: Týkalo se jeho písní

Ivana Gottová, Karel Gott
Ivana Gottová, Karel Gott
Zdroj: Profimedia.cz

Karel Gott byl bezesporu nejznámějším zpěvákem v České republice. Fanoušci ho milovali a on miloval je. V životě mu takřka nic nechybělo, ale po jedné věci odjakživa toužil. Chtěl, aby jeho písně byly nesmrtelné. Ještě aby ne, když hudba byla jeho největší láskou.

Vypadal jako lidumil. Taky jím byl. Svoji cenu ale Karel Gott znal velmi dobře. Věděl, že nikdo slavnější tu není. Podpory fanoušků si opravdu vážil a dával to najevo. Na koncertech čekal vždy do posledního fanouška, kterému se podepsal.

Bez nich by to přece nešlo. Gott měl všechno, ale po jedné věci toužil od mládí. „Jestli si můžu říct, potěšil jsem lidi? Nebyl jsem tu zbytečně? Vytvořil jsem něco? I když se držím myšlenky, že včerejší úspěch je dnes už dalekou minulostí. Život jde dál. Jedinou mojí snahou je, aby mé písně zlidověly,“ řekl magazínu Sedmička Gott.

Karel Gott chtěl, aby jeho písně zlidověly

O to Gott velmi stál a nemusel se bát. Jeho písně zlidověly už za jeho života. Jinak se Karel starostmi příliš nezatěžoval. Ohlížet se dozadu? To nebylo nic pro něj. On žil přítomností.

„Rekapituluji bleskovými myšlenkami o svých zkušenostech. Když přijde něco smutného či negativního zvenku, tak to musím tak brát. Ale smutné je, když jsem si to zavinil sám. Ale to už je vždycky pozdě. A co nemůžu napravit, tak raději nerekapituluji,“ prozradil Gott způsob, jakým uvažuje. Analýzy si doma rozhodně nedělal. Co se stalo, stalo se

Hudba byla jeho láskou

Gott byl zároveň dříč, takže nikdy nepolevil a nikdy nepřestal zpívat. „Žádná zlobivá rebelie by nestála za nucenou pauzu. Když jsem začínal vystupovat před publikem, měl jsem štěstí, že to bylo v takzvané zlaté době šedesátých let,“ svěřil se Gott za svého života.

„Bylo všeobecně lepší politické klima, to se projevilo do múzy. Rodila se zajímavá literatura, naše kinematografie měla světový úspěch, divadla se vzájemně inspirovala,“ rozplýval se Gott z dávných časů. Odvaha mu nechyběla.

Ivana se o něj starala do poslední chvíle

„Naše rebelství bylo v tom, že jsme přišli s odvazovější muzikou. Od začátku jsem si ale hlídal, abych nebyl hlavně sám sobě rebelem,“ podotkl Gott. Z jeho slov vyplývá, že se přeci jen držel jistých pravidel a dával si pozor, aby sám nebyl omezován.

Karel Gott zemřel 1. října 2019 na akutní leukémii. Kromě knih, které vycházejí, vznikl i dokument s názvem Karel, který natočila režisérka Olga Špátová. Snímek mapuje jeho kariéru a osobní život až do samého konce. Do poslední chvíle se o něj starala žena Ivana.

Dokument Karel už bude brzy v kinech

„Je to pro mě symbol opravdové lásky. Jakým způsobem se zachovala v posledních měsících Karlova života. Nikdo z nás si nedokáže představit, co podstupovala. Já jsem ráda, že jsem to v tom filmu natočila a moc bych si přála, aby se to jednou provždy uzavřelo. To, jak ji lidé kritizují,“ řekla Šípu Špátová, která na Ivanu nedá dopustit.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky