I po více než roce od své smrti zůstává Karel Gott nejúspěšnějším a nejpopulárnějším zpěvákem české hudební scény. V letech 1965–2019 se prodalo na 50 milionů nosičů s jeho nahrávkami, což se doposud žádnému jinému českému interpretovi nepovedlo. A je více než jasné, že překonat takové číslo je takřka nemožné.

Karel Gott zpíval v několika jazycích. Kromě češtiny pěl také v němčině, angličtině, italštině či ruštině. V anketách Zlatý slavík a později Český slavík obdržel celkem 42 ocenění. Náleží mu rovněž dalších 120 televizních ocenění, osm zlatých desek, jedna diamantová deska a dvě Ceny Anděl. Cesta k úspěchu však byla trnitá.

Zklamání, práce ve fabrice a začátek kariéry

Mladý Karel Gott toužil po tom, stát se malířem, umění ho již od dětství velmi přitahovalo. Po ukončení školní docházky v Plzni se chtěl věnovat studiu výtvarného umění. Do školy však nebyl přijat, proto následně odešel do učení pro ČKD v oboru elektromontér. Ve svém volném čase se ale během učňovských let věnoval své druhé lásce – hudbě a zpěvu. A najednou věděl, že pokud nemůže být výtvarníkem, bude zpěvákem. Odešel proto na konzervatoř.

V roce 1958 se přihlásil do soutěže amatérských zpěváků, kde se umístil na prvním místě. Na základě toho začal častěji vystupovat v různých kavárnách. Postupem času však zjišťoval, že je nesmírně těžké skloubit práci zpěváka, který po nocích baví lidi, se svou prací v ČKD. Proto své stálé zaměstnání opustil a začal se naplno věnovat zpěvu. Milníkem jeho kariéry byla nabídka od Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra z roku 1962 týkající se angažmá do divadla Semafor.

Růst, popularita a angažmá ve Spojených státech

V roce 1965 se Karel Gott rozhodl odejít ze Semaforu a se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými, založil vlastní divadelní scénu Apollo, kde se stal hlavní hvězdou. V roce 1967 Karel Gott vydal jednu ze svých nejznámějších písní s názvem Trezor. Od té doby byl prakticky na vrcholu. Se Skupinou Ladislava Štaidla vystupoval v Německu, Rusku, dokonce společně odjeli na sedmiměsíční angažmá do Las Vegas ve Spojených státech amerických. Úspěchy sklízeli i v Kanadě a východní Evropě.

Legendou české hudby

Karel Gott ve svém životě zvládl mnohé. Ukázal, že když má člověk nějaký sen a jde si tvrdě za ním, může dosáhnout až ke hvězdám. Překonat úspěchy Karla Gotta bude velmi těžké, pokud je to vůbec možné. Během svého života si zpěvák vybudoval obrovskou fanouškovskou základnu, pro kterou byla zpráva o jeho smrti devastující stejně jako pro zpěvákovu rodinu.

Karel Gott navždy odešel do hudebního nebe 1. října 2019 po vleklých zdravotních potížích.