Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Rodiče Karla Gotta: Kdo byli Marie a Karel, kteří vychovali národní poklad

Karel Gott
Karel Gott
Zdroj: profimedia
Karel Gott

Karel Gott za sebou nechal tak hluboké stopy, že zkrátka nemůže z našich srdcí odejít. Počtem písní se přiblížil tisícovce, ale o své soukromí se dělit nechtěl.

Maminka Marie Gottová

U maminčiny sukně se zpěvák cítil vždycky v bezpečí. Podporovala ho v jeho snech, ať to byly malířské nebo pěvecké ambice. Žádala jediné - vnoučata. V nátlaku na syna byla neúprosná, možná jako naschvál se jí s nemanželskou dcerou Dominikou Karel Gott nesvěřil. Zemřela v pouhých 66 letech na infarkt, ale zdraví jí podlomily už mnohem dříve kruté výslechy StB kvůli Gottově protestní emigraci do západního Německa.

Tatínek Karel Gott

Zpěvákův otec Karel Gott se stejně jako jeho žena narodil v roce 1911. Vystřídal několik zaměstnání s dobrým postavením ve Škodových závodech, na ministerstvu těžkého inženýrství nebo v ředitelském křesle závodu Janka Radotín. Dokud žila zpěvákova matka, neměli k sobě moc blízko. To se změnilo až posledních pár let, kdy živě debatovali o politice nebo o sportu. Kdyby němečtí novináři neotiskli senzaci o Gottově nemanželské dceři, ani on by se to zřejmě nedozvěděl.

S odchodem obou rodičů se pojí zvláštní moment. O jejich skonu se zpěvák dozvěděl krátce před koncertem, pokaždé ale sebral odvahu a bez sebemenšího zaváhání a emocí odzpíval, co musel. Velkou ranou byl pro matku i otce protest, kdy se Karel Gott vydal koncertovat do západního Německa a odmítal se vrátit. Nechtěl emigrovat, ale jen upozornit na necitlivost československých úřadů. StB neměla slitování, obvinila ho z nedovoleného opuštění republiky, zabavila všechen rodinný majetek, obstavila konta, rodiče podrobila výslechu a vyhrožovala vězením.

Plzeň

I když je s Karlem Gottem neodmyslitelně spjatá Praha a luxusní vila na Bertramce, narodil se v Plzni. Těsně před začátkem 2. světové války se s rodiči nastěhoval do bytu v Nepomukově ulici. Roky bojů přežili bez úhony, ale v roce 1945 zničila americká bomba celý dům a zpěvák s rodinou Plzeň nadobro opustil. Odvahu vrátit se do svého rodiště našel až po 19 letech.

Dětství

Karel Gott nemá jen pěvecký talent, ale od dětství tíhnul k výtvarnému umění. Roky lavíroval mezi zpěvem a malováním. Když ho ale nevzali na uměleckou průmyslovku, vzal zavděk alespoň učením v oboru elektromontér. Už při studiu s ním hráli všichni čerti a po večerech zpíval v pražských tanečních kavárnách. Když nabyl dostatečného sebevědomí, podal přihlášku na konzervatoř. Své časté absence jen těžko obhajoval před ČKD, a tak se v roce 1960 rozhodl pro dráhu zpěváka a začal se jí konečně věnovat naplno.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky