Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vznik hitu Lady Carneval: Svoboda se Štaidlem udělali na Gotta malý podfuk

Karel Gott Karel Svoboda
Karel Gott Karel Svoboda
Zdroj: Profimedia

K nejslavnějším písním Karla Gotta bezesporu patří hit Lady Carneval, jehož autory jsou Karel Svoboda a Jiří Štaidl. Píseň, která byla přeložena do desítek světových jazyků, má ovšem své tajemství. Znáte ho?

Karel Gott za svou dlouhou kariéru vydal desítky alb, nazpíval neuvěřitelných stovek písní a posluchačům se zapsal do srdcí nejen u nás, ale i v sousedních zemích, kde byl také velmi oblíbený.

Paradoxem je, že své skladby si Gott sám nikdy nepsal, texty i melodie mu vždy vytvořil někdo jiný. Výjimkou je například píseň Trezor z roku 1964, na které se mistr podílel.

Nejslavnější skladba, která se stala hitem po celém světě, je Lady Carneval od Karla Svobody a Jiřího Štaidla. Autorům se podařilo ji napsat za hodinu a půl!

Karel Svoboda Karel Svoboda Zdroj: Profimedia.cz

Ke skladbě Lady Carneval se váže zajímavá historie. Vznikla za účelem festivalu Zlatý Kohout 68 a Karel Gott o ní tvrdil, že byla napsána za méně než třicet minut! 

"Nejlepší hity jsou ty, které vyplivne nadšení. Kupříkladu třeba můj hit Lady Karneval jsme dali dohromady za 25 minut," prozradil Zlatý Slavík před lety.

Tato skladba pak byla přeložena a přezpívána v neuvěřitelných šestatřiceti jazycích! A co o hitu řekl jeho samotný autor?

Karel Svoboda Karel Svoboda Zdroj: Profimedia

"Písničku jsme vymysleli v naprosté euforii. Tehdy jsme si mysleli, že je to v jiném stavu. Jiří Štaidl Karlovi slíbil, že písničku na festival bude mít do rána hotovou. Tak jsme se sešli s Jiřím Štaidlem u mě v bytě a udělali si mejdan. A v tom volal Karel Gott. Oba jsme mu lhali, že už to máme. Ke čtvrté hodině ranní nás naštěstí políbila múza. Stačilo, aby Jiří řekl dvě slova. To první bylo "lady" a to druhé "karneval". Když byl v nejlepším, zasedl jsem k piánu a ráno byla naše Lady na světě. Třicet minut, jak říká Karel Gott, je přehnaných. Tuším ale, že za hodinu a půl se písnička opravdu narodila. Karlovi jsme ji potom zahráli a společně dotvořili do tří minut," odhalil Karel Svoboda, pár let před svou smrtí.

Nečekaný nápad se nakonec dočkal doslova věhlasné slávy a oblíbenou melodii si pobrukuje už několikátá generace...

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky