Karel Gott - horké chvilky a trapasy

V edici týdeníku Květy právě vyšla unikátní autorizovaná kronika, mapující 70 let života naší pěvecké legendy. Spolu s ní dostanete také CD Mistrových písní. Jedná se o exkluzivní kolekci jen pro magazín Květy. Přečtěte si na ochutnávku pár ukázek z života Karla Gotta…

Dědictví po milionářce

Karlu Gottovi přišlo pozvání k dědickému řízení do Paříže, kde zemřela jeho fanynka a odkázala mu značný majetek. Nechala před smrtí svému milovanému dědici zaplatit i letenky a skvělé ubytování v Paříži. Karlu Gottovi se tehdy sice do metropole nad Seinou moc nechtělo, ale jeho dlouholetý tajemník JUDr. Miroslav Zitko ho nakonec přesvědčil, aby jel. Na pařížské notářství se dostavila i sestra zesnulé ženy se svými dvěma syny. Jeden z nich s matkou měli podle závěti zdědit rolls – royce a jaguára, ale jenom s podmínkou, že se budou starat o kokršpaněla a kanára zesnulé. Oba rozhořčeně odmítli a notářství se spoustou nadávek opustili. Druhý synovec měl přede všemi zazpívat a zastepovat titulní melodii z filmu Zpívání v dešti s Fredem Astairem v hlavní roli. Zemřelá teta mu totiž, jak se ukázalo, zcela zbytečně platila hodiny zpěvu a tance. Úkol ovšem dědic splnil. Ale jak strašně! I tak ale dostal auta, kokršpaněla a kanára. Karlu Gottovi bylo do smíchu. Ale jen do chvíle, než zjistil, jaké dědictví čeká na něho. Nevěděl, zda má plakat nebo se smát. To ještě netušil, co čeká jeho: rezidence v Paříži a luxusní sídlo v Provence, vkladové listy, akcie firmy Siemens a dva miliony franků.

Ale ty podmínky! Aby mu dědictví připadlo, musel by se přestěhovat do Provence, tam malovat a taky tam založit hudební školu pro hluchoněmé a provozovat nahrávací studio, ve kterém by nahrával své božské hity… Navíc každý rok v den úmrtí odkazovatelky by se měl společně s klavíristou a s klavírem dostavit společně na pařížský hřbitov Pére Laichase a nad hrobem zesnulé zazpívat. To už bylo na vždy slušného Karla trochu moc. Zvolal: „To nemůžete myslet vážně!“ Notář mu ale odvětil: „Ale můžeme. To hlavní vás teprve čeká. Povstaňte! Zesnulá přichází!“ A do notářovy kanceláře přinesli urnu s popelem nebožky. Na Karla Gotta čekal další úkol. Zazpívat nad urnou svůj první a pravděpodobně i největší německý hit Weisst du wohin z filmu Dr. Živago. A Karel Gott část této písně skutečně zazpíval. Jako poslední podmínku si zesnulá dala, že se Karel bude starat o jejího invalidního bratra. I toho vyděšenému dědicovi přivezli ukázat. Připoutaného na vozík. Pak „bratr“ náhle vyskočil a vyklubal se z něho moderátor německého televizního pořadu Skrytá kamera. Podfuk jim skvěle vyšel a Karla pěkně potrápili. A televizní diváci v německy mluvící Evropě si měli dlouho o čem vyprávět.

Šok v první řadě

Už od 60. let má Karel Gott velkého fanouška Tomáše, jehož nejstarší syn Aleš se potatil a fandí Karlovi taky. Tomáš měl vždycky měl co dělat, aby si našetřil na všechna Gottova alba. Na všechna si v průběhu let nechal od svého idolu napsat Tomášovi Karel a na každém je uvedeno i datum podpisu. To aby měl Tomáš památku na věky věků. Karel z toho někdy šílí, ale Tomáše nikdy neodmítnul. V 70. letech se Tomáš spřátelil i s Karlovým otcem a vždycky uvítal, když od něho po jeho synkovi čas od času dostal nějaký vyřazený kousek z jeho šatníku. V jednom „poděděném“ oblečku se i oženil a i přes víc než zajímavé nabídky od zahraničních fanynek nikdy nic neprodal. A neprodá. Jednou se „Tygr z Bertramky“ vřítil na jeviště pražské Lucerny s jásavým výrazem a „nasazenou“ notou, aby vzápětí ze sebe na několik vteřin nevydal ani hlásku… V první řadě totiž uviděl svého celoživotního příznivce Tomáše v obleku, který si nedlouho předtím pořídil v Itálii pro nadcházející vánoční koncerty a který doma dlouho zbytečně hledal. Karlův tatínek totiž speciální oblek, přezdívaný od té doby „hvězdný prach“, předal Tomášovi se slovy: „Ten můj kluk má tolik hadrů, že neví, co s nimi. A tenhle kousek se ti bude možná hodit!“

Počuraný kmotr

V Lipsku je slavná zoologická zahrada a Karla Gotta jednou místní starosta požádal, aby pokřtil svým jménem lvíče. Karel souhlasil a na křest do zoo pozval i členy orchestru Ladislava Štaidla. Když se všichni sešli před odjezdem na křest v recepci hotelu, kde byli ubytováni, Karel ve skvěle padnoucím letním obleku nevěřil vlastním očím. Protože bylo parné léto, muzikanti dorazili v trikách a kraťasech. „To snad nemyslíte vážně!“ zvolal Karel. „Pozval nás starosta a vy si přijdete takhle. Máte pět minut na to, abyste se převlékli!“ Ač se muzikantům do převlékání vůbec nechtělo, svého šéfa nakonec s reptáním poslechli.

Když vyfešákovaní dorazili do zoo na křest, dali Karlovi lvíče do náručí. Televize natáčely, šlehaly blesky fotoaparátů… Najednou kmotr strnul. Ucítil něco příšerně zapáchajícího a na jeho světlém letním obleku začala růst skvrna… Lvíček Karel buď nebral ohledy na slavnostní chvíli, nebo se samou radostí ze zjištění, kdo je jeho kmotr, neovládl. A muzikanti se mohli potrhat smíchy.

Prokletý Macek

Od jistých dob nechce Karel Gott na svých koncertech zpívat lidovku Išiel Macek do Malacek, se kterou měl vždycky doma a v zahraničí ohromný úspěch. Karel se kvůli téhle písni naučil typický záhorácký taneční skok a doma ho vypiloval k dokonalosti. Tehdy se nosily strašně těsné kalhoty, které se někdy musely dokonce natahovat vleže. No a pak už tu byla Lucerna. Karel zpíval a zpíval, až došla řada na Macka. Rozjetý zpěvák se rozhodl udělat pečlivě nacvičený záhorácký skok…

„Jenže doma jsem ho zkoušel trochu jinak oblečený. Záhorácky jsem si vyskočil a kalhoty mi ruply. Vpředu i vzadu.“ Karel nezaváhal, nejbližšímu muzikantovi sebral noty, zakryl se a zmizel v zákulisí. Vzpomínky jsou dodnes tak živé, že se od té doby slovenské lidové písně v Karlově podání fanoušci na koncertech po celém světě už nikdy nedočkali.

Karel Gott, Helena Vondráčková

Potíže s přerostlou Helenou

Karla Gotta vždycky jednou věcí doběhla Helena Vondráčková. Oba měří 172 cm, ale Helena si bere na pódium vysoké podpatky. A někdy, jak dokládá naše fotografie z roku 1993, si vyčeše vlasy do slušivého drdůlku. I zpívají spolu. Pravidelně nacvičí duet, dohodnou se i na oblečení, aby ladili a výsledný dojem byl co nejlepší, ale na boty vždycky nějak zapomenou. Pak přijde Helena na půlmetrových kramflecích, je po efektu a zamilovaný duet z muzikálu Miss Saigon působí spíš legračně. Jen ne zamilovaně. Když měla Helena padesátiny, zavázal se Karel, že ji příště doběhne – že si na další společné vystoupení vezme chůdy. V Carnegie Hall v roce 2000 to nakonec dopadlo jako vždycky předtím. Karel si nechal chůdy doma na Bertramce, zato Helena si ke každé ze svých tří rób nechala udělat speciálně vysoké boty ve Zlíně. Za trest se pak na vysněném koncertě musela hrbit, aby její společné vystoupení s Karlem nevypadalo na pódiu koncertního svatostánku hloupě. O pět let později to ale tamtéž, jak dokládají naše fotografie, dopadlo stejně.

Karel Gott s dcerou na Kanárských ostrovech

Necenzurované fotky

Je známo, že Karel Gott ve společnosti (na večírích) nikdy nejí, aby ho nikdo nezastihl nepřipraveného s plnou pusou. Maximálně usrkává víno, malé pivo nebo minerálku. Přesto existují fotografie z newyorské restaurace Jiřího Suchánka Zlatá Praha, na kterých se Karlovi nad připravenými pokrmy doslova sbíhají sliny na jazyku.

Představte si, že i Mistr někdy smrká. Unikátní snímek pěvce se podařilo získat na srazu jeho západoevropských fanklubů v Kolíně nad Rýnem jeho fanouškovi Alexandrovi Herterovi z Berlína.

Karel Gott si potrpí i na dokonalý účes. Vlasy si nechodí stříhat, ale jen opatrně přistřihnout: „Mám tým kadeřnic, kterým už nemusím nic vysvětlovat… Jednou se mi ale stalo, že jsem zapomněl kadeřnici zdůraznit, že chci vlasy zkrátit jen nepatrně. Výsledek byl katastrofální. Naprosto mě to rozhodilo a mělo to dokonce vliv na celé moje vystoupení pro německou televizi…“ No a pak se stane, že když chce Karel na Kanárských ostrovech pořídit společnou fotku s dcerou Dominikou pro německý tisk, vítr je proti. Produkce to uzavřela slovy: „To nemůžeme použít, na té fotce by Karla nikdo nepoznal.“

Karel Gott, Miloš Forman

Forman se naštval

V roce 1969 navštívil Karel Gott režiséra Miloše Formana v jeho tehdy ještě miniaturním newyorském bytě nad Central Parkem (ve stejném domě donedávna bydlel i Luciano Pavarotti) se slovy: „Miloši, doma jsem prorazil, v Německu jsem dostal zlatou desku Polydoru, mám za sebou sedmiměsíční angažmá v Las Vegas. Tam, kde žiju, se mi už víc nemůže podařit. Potřebuji hit v angličtině. Nemůžete nějak pomoci zpěvákovi z Kobylis? Třeba bych si mohl zazpívat v nějakém vašem novém filmu…“ Forman nic neslíbil, ale za rok se objevil v Praze. Zpěváka zastihl v přítomnosti Karla Svobody, bratrů Štaidlových a jejich kouře z marihuany. Karel k tomu mimochodem podotýká, že to bylo shodou okolností poprvé a naposledy, kdy si dal s přáteli šluka. Miloš Forman tenkrát řekl: „Karle, já pro vás tu šanci v Americe mám!“ Všichni se začali nemístně smát… A Miloš Forman naštvaně odešel. Karel Gott tenkrát možná přišel o životní příležitost.

Karel Gott - kronika

  • Exkluzivní autorizovaná kronika
  • Navíc zdarma CD Zůstanu svůj s výběrem písní, které jinde nenajdete
  • 150 stran jedinečného čtení, dosud nepublikovaných fotografií, příběhů a exkluzivních rozhovorů
  • od 14. 5. v prodeji na stáncích
    jen za  99 Kč
Karel Gott - exkluzivní autorizovaná kronika s CD zdarma Zůstanu svůj

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky