Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Honoráře herců za minulého režimu: Ti nejlepší si přišli na astronomické částky

Jiří Sovák a Vladimír Menšík
Jiří Sovák a Vladimír Menšík
Zdroj: Profimedia
Jiří Sovák a Vladimír Menšík

Přestože bylo v dobách hluboké totality pro běžného občana takřka nemožné vydělat si měsíčně zajímavé sumy peněz, pro herce nešlo o nesnadný úkol. Minimálně pak pro ty nejznámější. A přestože se dnes jejich honoráře mohou zdát dost nízké, je třeba si uvědomit, že tenkrát se průměrné měsíční platy pohybovaly úplně někde jinde. Legendy československého filmu si tak žily jako v pohádce. 

Zatímco v dnešní době má každý člověk takřka neomezené možnosti a může vydělávat statisíce korun měsíčně například podnikáním, v dobách socialismu byla situace diametrálně odlišná. Na opravdu zajímavé peníze totiž dosáhli prakticky jen vládní činitelé anebo umělci. A právě ti měli takové platy, o kterých si běžní občané mohli nechat jen zdát. 

Národní umělci brali nejvíce

Podle informací webu ženy.iprima.cz si na vůbec nejlepší honoráře přišli ti umělci, jež byli nejvyššími činiteli komunistické strany oceněni titulem národní umělec. Díky tomu si totiž mohli za jeden jediný natáčecí den říct i o krásných 1 300 korun československých. Průměrná měsíční mzda přitom například v roce 1970 činila zhruba 1 915 korun. Národní umělci si tak za pouhé dva dny natáčení vydělali bez pár stovek to, co si běžný občan vydělal za dva měsíce. 

Jiný z titulů, který herec mohl získat, byl zasloužilý umělec. V takovém případě se mohl dostat na denní honorář ve výši 800 korun. Ostatní herci pak vydělávali za jeden natáčecí den zhruba 400 korun. 

Na pohádkové honoráře dosáhli například Menšík nebo Sovák

Legendární herec a bavič Vladimír Menšík patřil ve své době k těm vůbec nejlépe placeným hercům, čemuž se prakticky ani nelze divit. Přestože měl například v seriálu Chalupáři jen vedlejší roli, činil jeho honorář za natáčení celkově podle webu TVGuru 108 000 Kčs, což je v dnešní době ekvivalentem zhruba 1 milionu a 40 tisíc korun. K tomu pochopitelně ale natáčel i další filmy a vystupoval v nejrůznějších televizních estrádách. Ročně si tedy přišel na opravdu astronomické částky. 

Jiří Sovák, který v Chalupářích ztvárňoval hlavní roli, si přitom přišel „jen” na 70 tisíc korun. I tak ale patřil mezi nejlépe placené herce. 

Vůbec nejvíce placeným umělcem, byť ne hercem, byl ovšem už tehdy zpěvák Karel Gott, který si za jeden jediný koncert dokázal vydělat obrovské jmění. A to hlavně v případě, kdy koncertoval v sousedním Německu. Tam mu totiž podle informací Aha! za jeden koncert vypláceli asi 15 000 marek, což činilo zhruba 150 000 Kčs.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky