Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Karel Gott z balkonu nikdy nemočil: Fámu roznesli komunisté, aby jej poškodili

Karel Gott
Karel Gott
Zdroj: Profimedia
Karel Gott

Rychle vzrůstající popularita legendárního zpěváka Karla Gotta kdysi dle všeho ležela mnohým v žaludku, a tak si lidé vymýšleli nejrůznější historky, aby zpěvákovo jméno poškodili. Jednou z nich měl být i skandál, během kterého Karel Gott společně s Waldemarem Matuškou a Evou Pilarovou močili z balkonu na hlavu bulharské delegace. Co se tenkrát stalo a zakládá se vůbec tato epizoda na pravdě?

Karel Gott byl člověkem, kterému se velmi dobře dařilo vyhýbat se nejrůznějším skandálům. V tisku se o něm po většinu jeho života psalo jen v dobrém a zpěvák na sebe nikdy neupozorňoval žádnými eskapádami. Možná i proto jej měli lidé tolik rádi. V 60. letech však byla situace poněkud odlišná. I když se sám Mistr žádných prohřešků nedopouštěl, komunisté chtěli jeho jméno poškodit a zpomalit jeho rychle rostoucí slávu. Do světa tedy vypustili historku o tom, jak Karel Gott s Waldemarem Matuškou a Evou Pilarovou pohoršili sovětskou delegaci, když na ni močili z hotelového balkonu v Mariánský Lázních. 

Fáma nejspíše vznikla na zasedání KSČ

„Na tomhle je zajímavé, že kdo tu dobu zažil, většinou si na tuhle story, kauzu, fámu skutečně pamatuje. Ten příběh koloval v několika verzích. Jednou to mělo být v Puppu v Karlových Varech, jednou v Mariánkách. Dokonce se říkalo, že Matuška při močení z balkonu zpíval úryvek z písně ‚A cáká a cáká’ a Karel Gott ‚Tam, kde šumí proud’,” vysvětluje v novém podcastu Gotťák publicista Pavel Klusák. 

Kde se ale zmíněná fámy tedy vůbec vzala? Zpěvačka Eva Pilarová v jednom z rozhovorů o mnoho let později řekla, že si ji vymysleli lidé z Mariánek, aby vytvořili senzaci. Jak ale prozrazuje Pavel Klusák, fámu podle všeho roznesli sami komunisté. 

Popularitu Gotta bylo třeba přitlumit

„Jiří Černý říká ve své vzpomínkové knize, že byl na zasedání KSČ, kde se projednávalo, že popularitu nových hvězd je třeba přitlumit. A odsud ta fáma nejspíš vzešla,” dodává ještě Klusák s tím, že se na jednu stranu mohlo zdát, že se na skandál nejspíše rychle zapomene a za pár týdnů se mu jen všichni zasmějí. Jenže to, co se šířilo, mělo dohru. 

„Celá ta kauza měla konkrétní, tvrdé důsledky. Jiří Černý se snažil jako novinář jít proti tomu a musel proto odejít z redakce Mladého světa. A Matuška pak měl rok nepsaných zákazů. Velmi ho to postihlo. Gotta s Pilarovou tolik ne,” popisují tvůrci podcastu, jak se komunisté sami snažili manipulovat se slávou některých umělců. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky