Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Karel Černoch: Zázrakem přežil nehodu, při které zemřel mladý kolega

Karel Černoch
Karel Černoch
Zdroj: Profimedia
Karel Černoch

Dokonce i takový sympaťák, jakým byl Karel Černoch, byl nejen jedněmi milován, ale našli se i tací, kteří jej zatracovali. Jeho stopy na hudební scéně jsou ale nesmazatelné.

Karel Černoch se narodil v době druhé světové války v roce 1943 a poprvé o sobě dal vědět už v 60. letech minulého století. Prošel spoustou kapel a skupin a nejvýrazněji se projevil v Juventusu, ale pověst solidního zpěváka pošpinilo vítězství na soutěžním klání Bratislavská lyra, kde v roce 1969 porazil i samotného Karla Gotta. "Píseň o mé zemi" byla zdrojem politického pnutí a byla vnímána jako účelový protest proti okupaci Československa. Po několikaměsíční umělecké šikaně dostal zákaz činnosti a musel se na čas odmlčet. Na zpěváka se bez ustání snášela kritika a vytahovaly se absurdní a uměle vykonstruované kauzy.

Píseň "18 minut" pojednává o návštěvě z kosmu, která bude mít fatální následky, ale tehdejší režim si ji vykládal po svém a viděl v ní paralelu k invazi spřátelených vojsk. Všechno, co udělal, bylo špatně. Bylo těžké šplhat se zpátky nahoru. Na popud pohlavárů se kriticky vyjádřil o své maličkosti, vrátil Lyru i honoráře a od písně, která byla zdrojem všech neshod, se distancoval. Velice rychle získal místo mezi pěveckou smetánkou, ale někteří posluchači mu dlouho vyčítali, že je kolaborant a zrádce, který se zaprodal komunistickému režimu a se sklopenou hlavou vystupuje na účelových akcích.

Sranda musí být

Po revoluci přišel klid a Karel Černoch v tom nejlepším slova smyslu "zabředl" v muzikálech a estrádách. Po boku svého kumpána Jiřího Wimmera dokázal rozesmát snad každého. Jedna z nejslavnějších scének, kdy se zpěvák učí hrát na housle a svého učitele dohání k šílenství, baví dodnes.

V devadesátých letech dostal vystudovaný klempíř možnost rozletu a dokázal, že se v něm skrývá mnohem širší spektrum talentu. Jeho sametový hlas dodával písním kouzlo, osvědčil se i jako estrádní šašek, dabér a moderátor. Ve velkém se angažoval i v rádiu.

Přímo

V roce 2004 se Karel Černoch stal účastníkem vážné dopravní nehody a jako zázrakem přežil. Jeho kolega Patrik Stoklasa takové štěstí neměl a zraněním podlehl. O tři roky později si smrt přišla i pro Černocha, který výrazně pohubl a prohrál boj s rakovinou tlustého střeva. Všem bylo jasné, že jeho zdraví chátrá, ale o své nemoci zásadně nemluvil a při konfrontaci se vymlouval na dietu. Několik měsíců před svým náhlým odchodem se ale stačil znovu sblížit se svým synem Markem, který stál celý život stranou a ve stínu své nevlastní sestry Terezy, kterou si zpěvák pořídil s druhou manželkou Dášou. Napravené rodinné vztahy mu ale zdraví nezachránily a ve 64 letech zemřel.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky