Drsný osud Karla Augusty: Dřina v cirkusu a smrtící láska k alkoholu

Karel Augusta
Karel Augusta

Karel Augusta dokázal, že neexistují malé role. I když se nikdy nestal hlavním hrdinou, jako herec je nezapomenutelný.

Šťastná náhoda

Pražský rodák Karel Augusta byl králem vedlejších rolí. Ne proto, že by pro něj hlavní postava představovala moc velké sousto, ale dokázal i těm, které se filmem jen mihnou a celý děj hrají křoví, dát švih.

Narodil se v Praze roku 1935. Karel Augusta dlouho tápal, co by chtěl v životě dělat. I když tajně doufal o umělecké dráze a herectví, byl příliš plachý a stydlivý na to, aby se pokusil o studium na AMU. Už to vypadalo na nudnou práci stenografa nebo strojvedoucího po vzoru svého otce, naštěstí šel ale svého kamaráda doprovodit na talentové zkoušky. Ten však zklamal a jeho místo dostal právě Augusta.

Beru to!

Karel Augusta byl všestranně nadaný. Hrál na kytaru, flétnu, klavír, saxofon a hoboj. S brněnským kabaretem objel celou republiku a v cirkusu Aeros přijal místo klauna a konferenciéra. Díky tomu se naučil chůzi po provaze, žonglování nebo základy lehké gymnastiky, které se mu hodily později před kamerou. Přes léto chodil grilovat do stánku na plovárnu kuřata. Zabil tak dvě mouchy jednou ranou - bavilo ho to a získal kuchařskou praxi, díky které se na konkurzech neztratil.

Žádnou šanci na zkušenost neodmítl, všechno bral jako obohacení a posun dopředu. Jen ty dva roky na vojně, kvůli kterým musel přerušit angažmá v Uherském Hradišti, mu moc dobrého nepřinesly.

Bez lahve ani ránu

Divadlo bylo Augustovou velkou láskou, bohužel jeho milenkou chuť alkoholu. Ta mu velice rychle přerostla přes hlavu a nabídek na role ubývalo. Na jedné straně měl angažmá ve spolku Večerní Brno, v divadle Na zábradlí, v Rokoku, Horáckém spolku, Karlíně nebo v divadle ABC, na straně druhé mu byl alkohol milejší a pomalu si vypěstoval silnou závislost.

Nebylo zbytí, na čas divadelní svět opustil a pokusil se s démonem bojovat, ale marně. Nikdy však nezanevřel na lidi a stále vyhledával společnost. Než se zase vrátil k herectví, vystřídal desítky prací - složil kuchařské a potápěčské zkoušky, pracoval jako uklízeč a skladník. Práce se neštítil a většinu dovedností později zúročil před kamerou. V legendární roli Murašky v seriálu Rozpaky kuchaře byl díky tomu nesmírně přesvědčivý.

Karel Augusta byl králem vedlejších rolí.

Marný boj

Vedle manželky, se kterou měl dvě děti, udržoval milenecký poměr s baletkou. I když se odhodlal podstoupit léčbu své závislosti, nesetkal se s úspěchem a upadl do ještě větší agónie. Manželku nedokázal opustit a milenky se nechtěl vzdát. Zatímco doma měl pro sebe zařízený pokoj, kam se mohl přes své opilecké a záletnické eskapády bez výčitek vracet, mladičká múza ho nutila ke změně životního stylu. Shazování kil vzal ale za špatný konec, vynechal pevnou stravu a přijímal jen víno. Zbavil se sice více než třiceti kil, ale rozkromotřil si ledviny, který takový nápor odmítaly dál snášet.

V pouhých 62 letech přišla náhlá smrt. Renesanční umělec zemřel v náruči své manželky. "Tenkrát mi řekl, že mě má moc rád, lehl si a už se neprobudil", popsala jeho konec. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky