Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zemřela Kamila Moučková. Legendární hlasatelka kritizovala Zemana i Babiše

Kamila Moučková
Kamila Moučková
Zdroj: profimedia

V 92 letech zemřela hlasatelka Kamila Moučková. O jejím úmrtí informovala Česká televize. Před více než 50 lety ohlásila národu z televizní obrazovky, že Československo je okupované. Ani v pozdním věku se nebála zasahovat do veřejného dění.

Moučková byla nejprve rozhlasovou moderátorkou a pak nastoupila do televize, kde byla hlavní tváří zpravodajské relace. V roce 1968 ohlásila z obrazovky okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy.

Později popisovala, jak za ní stáli dva sovětští vojáci a dýchali jí se samopaly v rukou na záda. „Říkala jsem si: Co si to dovolují, ti šmejdi, překročit hranice jiného výsostného státu, to je něco tak strašného,“ vzpomínala.

Armáda posléze vypnula vysílač a Moučková byla ze studia odvedena. Měla však odvahu, a tak se zapojila do protiokupačního vysílání z Hloubětína, jenž trvalo přibližně týden. Po vyhazovu z televize mohla dělat akorát tak uklízečku či prodavačku.

Kamila Moučková

Velký televizní návrat se konal v 90. letech, kdy začala moderovat Objektiv. I v pozdním věku zasahovala do současného dění. „Já jsem vyděšená, ano. Jsem vyděšená, že po jednapadesáti letech od 68. roku a 30 let od sametové revoluce jsme v situaci, v které jsme,“ uvedla zhruba před rokem pro Výzvu Seznamu.

„To jest, že pan prezident si dělá, co chce. Že pan Babiš vládne téhle zemi jako ministerský předseda a nikdo nic nedělá,“ dodala. Byla účastnicí demonstrace pořádané spolkem Milion chvilek pro demokracii, kde byla jednou z hlavních řečnic.

Pro mnohé byla jakožto odvážná žena vzorem. „Jsem silná osobnost, která unese spoustu věcí. Také jsem si toho sobě v životě dost nakládala. Myslím, že mým životním krédem je být spravedlivá. Když se nad tím víc zamyslím, tak je to jednoduché - nelhat a nekrást,“ řekla ČTK Moučková v roce 2013.

V televizi působila Moučková už od jejího vzniku. „Od roku 1952 jsem hlásila v rozhlase, ale televize mě jako nové médium zajímala,“ přiznává. Médiím se věnovala celý život a nikdy, pokud nebyla donucena, je neopustila.

Po revoluci začala kromě Objektivu působit také jako zprávařka v pražské Svobodné Evropě. V roce 2013 získala cenu Arnošta Lustiga za udržení a rozvoj hodnot, jakými jsou odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost.

„Každý z nás je ale jinak silný, s tím jsme přišli na svět. A tak neodsuzujme ty slabší,“ řekla po získání ceny Arnošta Lustiga. Ve stejném roce jí prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy. Moučková zemřela ve věku 92 let.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky