Snímek o podrazech, podvodech a vekslování se stal naprosto kultovním dílem české kinematografie. Celý film se točí kolem dvou kamarádů Michala a Tomáše. Číšník Michal se dostane do pořádných potíží, když je okraden o tržbu, kterou měl donést do banky.

Vzhledem k tomu, že je v podmínce, jeho příběhu by nikdo nevěřil. Z náročné situace mu pomůže taxikář Tomáš, který si půjčí peníze od nebezpečného veksláka.

Sázka na ty pravé herce

Představitelé hlavních hrdinů Vaculík a Tofi se potkali už dříve ve filmu Vítr v kapse. Pořádná popularita ovšem přišla až po Kamarádovi do deště.

Oba dva měli být hvězdami i titulní písně. Song s názvem Dávej, ber nazpívali původně oba. Producentům se ovšem nelíbil zpěv Lukáše Vaculíka, a tak jeho hlas z výsledné verze nakonec oddělali.

Zajímavostí je i fakt, že začátek natáčení stál na Lukášovi Vaculíkovi. Herec byl do poslední chvíle na vojně.

Producenti museli zápasit i s dalším problémem. „Scénář se musel schvalovat na vnitru, kde k němu měli ideologické výhrady. Říkali, že to zpracování kazí mládež. Nicméně film se podařilo natočit a byl to trhák,“ vzpomínal pro iDNES režisér Jaroslav Soukup.

Třetí pokračování v šuplíku

Po obrovském úspěchu se Soukup rozhodl natočit volné pokračování filmu s názvem Příběh z Brooklynu. K populárním dvojici Vaculík a Tofi se přidala modelka Simona Krainová. Pokračování bylo o něco málo méně úspěšné než kultovní jednička.

Právě populární modelku si vybral sám režisér. Krainová ho okouzlila natolik, že mu ani nevadil fakt, že nemá žádné herecké zkušenosti.

Zajímavostí ovšem je, že modelčin hlas museli nahradit. Důvod byl jednoduchý. Režisérovi vadil její ostravský přízvuk. Krainovou dabovala oblíbená herečka Ljuba Krbová.

Další výraznou osobou snímku byl Karel Augusta, který ztvárnil gaunera Kadlece. Tento herec zcela zásadně ovlivnil třetí pokračování filmu. Scénář ke trojce zůstal u ledu kvůli jeho smrti. Režisér si bez ústředního padoucha nedovedl pokračování oblíbených filmů představit.

Právě Augusta měl během natáčení druhého dílu zvláštní dietu. Pil pouze jednu láhev bílého vína denně.

„Režisér Soukup ho musel častokrát posílat, ať si jde loknout. Teprve potom dokázal předvést požadovaný výkon. Augusta byl geniální herec, ale ty jeho výkyvy kvůli chlastu byly hrozné,“ citoval pamětníka z natáčení deník AHA!

Související články