Jednou z důležitých složek zdravého životního stylu je pochopitelně stravování. Kaira Hrachovcová v tomhle ohledu razí především střídmost a vyrovnanost. “S jídlem to mám podobně jako se cvičením, zkusila jsem během života ledacos. Jíst, nejíst maso, přejídat se i být hladová. Ale to už bylo před lety. Na co absolutně dám, to je vlastní pravidelnost. Já se dříve občas nechala inspirovat nějakým směrem, ale přizpůsobila si ho vždy sobě, protože jídlo a to, co trávíte, vás může i dost vykolejit a člověk ho pak moc řeší, moc na něj myslí. Já chci být svobodná v jídle i chuti. Pravda je, že hodně lidí si myslí, že jsem vegetariánka,” prozradila pro server Kondice.cz.

Na první pohled zaujme svou vysportovanou postavou, jak ale přiznává, vysloveně systematický trénink za ní nevězí. “Nemám už pár let žádné pravidelné tréninky v posilovně. Tělo mám, díky bohu, zdravé, přirozeně tvarované aktivním životním stylem, ale „dokonalé“, není. Nicméně od dětství mě bavil pohyb a sport. Fyzická zátěž mi dělá dobře, je to pro mě jistý druh relaxu, meditace, čas, který si užívám. A na každého z nás samozřejmě platí něco jiného. V životě jsem vyzkoušela spoustu aktivit, abych se držela v kondici,” vysvětlila sympatická plavovláska. 

“Podle okolností a časových možností jsem aktivity a místa prostřídávala. Podle toho, kde jsem zrovna žila a pracovala. Jak byl čas a energie. Pokud mi něco přestalo vyhovovat, změnila jsem to. Dlouhodobě u mě ale funguje chůze a rychlochůze, což je ten nejpřirozenější pohyb. Stejně jako plavání, ke kterému se občas ráda vracím. Opět podle možností. Ráda ale zajdu také na hot jógu,” sdělila Kaira Hrachovcová s úsměvem.  

Jóga není jediné prospěšné cvičení

Jóga je považována za efektivní metodu pro podporu zpomalení stárnutí z důvodu komplexního přístupu k celkovému zdraví těla a mysli. Fyzické cvičení jógy posiluje svaly, zlepšuje pružnost a podporuje správné držení těla, což může předcházet degenerativním onemocněním spojeným s věkem. Současně jóga podněcuje relaxaci a zklidnění mysli pomocí dechových technik a meditace, což snižuje úroveň stresu. Chronický stres totiž může zrychlit proces stárnutí a zvyšovat riziko různých onemocnění. Není proto divu, že její praktikování Kaiře Hrachovcové prospívá. 

Existuje ale také další cvičení, které má podobně blahodárné účinky na lidské zdraví, ačkoliv není v Česku tolik známé. Jedná se o čchi-kung, což je je tradiční čínská praxe spočívající v cvičení dechu, plynulých pohybů a koncentrace s cílem uvolnit a posílit energetický tok v těle. Tato metoda zdůrazňuje spojení těla, dechu a mysli, a slouží k udržení harmonie životní energie čchi. Pravidelné cvičení Čchi-kung může přinést fyzičké i psychické výhody, jako jsou zlepšená flexibilita, posílení imunitního systému a snížení stresu.

Vyzkoušet si praxi pro dlouhověkost můžete i doma

Toto cvičení přináší řadu konkrétních zdravotních benefitů. Fyzické zdraví podporuje například tím tím, že zlepšuje krevní oběh, posiluje svaly a klouby, a zvyšuje celkovou vitalitu. Díky důrazu na správný dech a relaxaci má čchi-kung také pozitivní vliv na snižování stresu a úzkosti. Pravidelné cvičení může podporovat rovnováhu hormonů, posilovat imunitní systém a zlepšovat kvalitu spánku.

Ti, kdo se tomuto netradičnímu umění věnují, vědí, že praxe může mít pozitivní vliv na dlouhověkost. Čchi-kung totiž pracuje s energií čchi, která je v tradiční čínské medicíně považována za životní sílu. Udržování plynulého toku čchi v těle má za cíl dosáhnout rovnováhy a harmonie, což může předcházet různým onemocněním a podporovat dlouhověkost. Kromě toho může čchi-kung podněcovat správnou funkci orgánů a systémů v těle, což přispívá ke zvýšení celkové odolnosti organismu vůči nemocem a stárnutí. 

Jednoduché cvičení, které doporučuje začátečníkům učitelka čchi-kungu Hana Suberová, je velmi nenáročné. “Posaďte se s rovnými zády. Zhluboka se nadechněte, pomalu přes upažení vzpažujte s dlaněmi vzhůru a představte si, že rukama nabíráte energii až nad svou hlavu a s výdechem ruce klesají středem těla dlaněmi otočenými k zemi dolů. Smýváte ze sebe všechno, co již vaše tělo nepotřebuje, co mu už neslouží. Několikrát zopakujte,” popsala jednoduchou techniku pro časopis Kondice.cz.

Související články