Nechtěla totiž být lhostejná k jedné tragické dopravní nehodě a k tomu, co se děje na našich silnicích...
Dne 27. června 2009 srazil desetiletou Vandu Myslikovjanovou, jejího tátu a dvouletého brášku Davídka na přehledné silnici kousek za Davlí opilý řidič. Na kole (Davídek seděl v přívěsném vozíku) se zrovna vraceli z dětského dne. Vanda utrpěla tak vážná zranění, že pro ni musel přiletět vrtulník, tátu s bráškou odvezla sanitka se šokem a středně těžkými zraněními. Jim lékaři v nemocnici pomohli, Vandu se jim zachránit nepodařilo... Policie ihned po nehodě zajistila řidiče Vladimír Moučku (55), který nadýchal 2,43 promile alkoholu v krvi. Navíc řídil bez řidičského průkazu, protože mu byl už předtím odebrán za opakované řízení v opilosti, a jel v autě bez technického oprávnění. Za to všechno mu v té době hrozil trest jen v rozmezí 2 až 5 let. Okresní soud ho nejprve odsoudil ke třem letům vězení, odvolací soud nakonec zvýšil trest na čtyři roky a šest měsíců.
Impulsem k sestavení petice byla tragická nehoda Myslikovjanových...
„Kdykoliv předtím jsem slyšela o podobné tragédii, bylo mi špatně. Po „nehodě“, která se stala, jsme si uvědomili, že se podobná věc může přihodit kdykoliv a komukoliv z nás... A nejhorší na tom je, že nemáte šanci se bránit.“
Kde jste ale vzala odvahu petici sestavit? Řada lidí si po takové události řekne: Musíme něco udělat! Ale pak neudělá nic...
„Odvahou bych to nenazvala, spíš to byl sobecký strach. Představovala jsem si, jak rychle se vám změní kvalita života. Bolest je na dlouho, jen kvůli jednomu ožralovi!“
Provázely vznik petice nějaké problémy?
„Nevěděli jsme, jak začít, jak sepsat petici, aby byla platná. Zjistili jsme například, že se v této době nepočítá s podporou po internetu, což je hodně svazující.“
Kdo vám nejvíce pomáhal?
„Měli jsme velké štěstí na lidi kolem nás. Podpora petice byla veliká. Znali jsme jen několik novinářů, přitom jsme potřebovali petici zviditelnit. Naštěstí se nám ozvali lidé z agentury Klan, kteří nám nabídli pomoc. Bezplatně nám vytvořili logo petice i webové stránky, vymysleli spot do rádií, který následně namluvily kamarádky Martha Issová a Aňa Geislerová a zdarma ho odvysílala rádia Expres a Bonton. Všem moc děkujeme!“
Měla jste někdy pocit beznaděje, že to všechno vlastně nemá smysl?
„Ano, když jsme vyčerpali vlastní kontakty i finanční zdroje. Od Vandiny smrti uplynul rok, a najednou jsme nevěděli, jak dál postupovat, abychom sehnali dostatečný počet podpisů, který by získal dostatečný respekt ve Sněmovně.
Co vám dalo sílu nevzdat to?
„Nevím, určitě hodně rodiče Vandy, kteří se do akce aktivně zapojili. I když to pro ně bylo velmi bolestivé, svůj příběh zveřejnili v tisku a v televizi, aby petice získala potřebnou pozornost.“
Zajímali se o petici během toho roku a čtvrt někteří politici?
„Oslovili jsme v průběhu roku několik poslanců, ale vyložený zájem z jejich strany nebyl.“
Od začátku roku platí nový trestní zákoník, který zvýšil maximální tresty pro opilce-zabijáky z pěti na osm let. Navíc policie při každé silniční kontrole povinně testuje řidiče na alkohol. Počet mrtvých na silnici, které zabili opilí řidiči, se prý snížil. Mnozí řeknou: Není to dostačující? Co na to říkáte vy?
„Konzultovali jsme tento nový zákoník s naším právníkem. Vyplývá z něj, aby se viník dostal do této nejvyšší sazby, musel by se dopustit minimálně 3 hrubých porušení zákona. Pokud jde o povinnou dechovou zkoušku, jsme rádi, že snížila počet řidičů, kteří se před cestou alkoholu napijí. To ukazuje, jak dobře prevence funguje! Ale jsou i takoví, kterým nevadí, že přijdou řidičák, budou jezdit z hospody i bez něj. Je jim to úplně jedno. Jako to dělal i Vandin vrah! A na ty by, podle nás, měla platit hrozba opravdu vysokého trestu.“
Na druhou stranu část politiků i veřejnosti si myslí, že by měla být zavedena jistá tolerance vůči alkoholu u řidičů, jako je tomu v některých jiných evropských státech. Řekněme do 0,3 promile. Co vy na to?
„Nevím, myslíme si, že Češi na tento zákon nejsou ještě připraveni. Nejdřív se musí vychovat generace, která bude vědět, že je nebezpečné řídit pod vlivem alkoholu, a teprve potom se může zavézt nějaká tolerance.“
Kolik lidí tedy v tuto chvíli petici podepsalo?
„Dopočítali jsme se cca 14 000 podpisů, ale každý den dostáváme další podepsané archy. Všem díky za podporu.“
Petice „končí“ 30. září. Pokud by se ještě někdo chtěl svým podpisem připojit, může? A co by měl udělat?
„Budeme rádi, když si lidé petici vytisknou na www.vrazednepromile.cz a pošlou ji poštou tak, aby dorazila co nejdříve, nebo ji přímo podpoří na adrese JAM café, Národní 25, Praha 1.“
A kdy se petice dostane do Poslanecké sněmovny?
„Petici předáváme 30. 9. ve 13.00 v Poslanecké sněmovně petičnímu výboru. Po předání je plánovaná tisková konference. Pak už všechno záleží na našich zákonodárcích...“