Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jurský park se natáčel během hurikánu, zvuky dinosaurů vznikly při páření želv

Jurský park
Jurský park
Zdroj: Profimedia
Jurský park

Málokterý film vzbudil začátkem devadesátých let tolik pozornosti jako Jurský park. Na svou dobu přinesl neuvěřitelné záběry i neokoukané triky. Legendární snímek Stevena Spielberga, který tehdy milovali děti i rodiče, se navíc dočkal mnoha dalších pokračování.

Zvuky dinosaurů vznikly při páření želv

Napadlo vás někdy, jak tvůrci vyrobili děsivý řev T-Rexe? Zvukaři to měli tehdy opravdu promyšlené, když zmixovali pláč slůněte, burácení aligátora, tygra a velrybího zpěvu. Raptorův hlas se zase zrodil z kombinace mrože a delfína. Další zvuky dinosaurů filmaři zachytili při páření želv.

Trus z bláta, hlíny a papáji

Dinosauří trus rekvizitáři vyrobili z hlíny, bláta a sena. Aby výsledek působil co nejvěrohodněji, obrovská lejna navíc polili medem a papájou. Tím docílili toho, že se na hromady slétaly opravdové mouchy.

Před T-Rexem se musí utíkat

Zdaleka ne všechno, co se ve snímku objeví, je založeno na vědeckých faktech. Ve filmu například zazní rada, aby se lidé při setkání s T-Rexem zásadně nehýbali. I kdyby k tomu ale došlo, což je samozřejmě spíše nepravděpodobné, pak je naopak důležité rychle utéct. Jedině tak by bylo možné si před tímto obrem zachránit život.

Tvůrci rádi ohýbali realitu

Pravda není ani to, že by dilophosaurus plival jed a měl límec. Autoři snímku ale jeho podobu upravili tak, aby ho odlišili od raptorů. Jejich snaha se jim ale vyplatila a dodatečné prvky jsou skutečně efektní.

Ve snímku mohli hrát Harrison Ford a Nicolas Cage

Hlavní roli doktora Granta filmaři nejdříve nabídli Harrisonu Fordovi. Jenže herec, který se proslavil jako Indiana Jones, považoval námět za naprostou hloupost a práci odmítl. Ve filmu se mohl objevit také herec Nicolas Cage. Ten se těsně před začátkem natáčení potkal s Laurou Dern, která si v Jurském parku střihla postavu Ellie. Cage ji poprosil, jestli by se u Spielberga nepřimluvila, aby mu dal jednu z rolí. Když s tím ale režisér souhlasil, Nicolas bez jakéhokoli vysvětlení z projektu vycouval.

Filmařům se hodil skutečný hurikán

Divoká bouře, která v jedné scéně ochromí park, nebyla nahraná. Během natáčení se totiž přes Havajské ostrovy, kde film vznikal, přehnal hurikán. Tvůrcům změna počasí nakonec pomohla, i když se tím filmování o něco protáhlo.

Steven Spielberg vydělal balík

Režisér snímku Steven Spielberg mohl mluvit o štěstí, když mu producenti svěřili právě tuto látku. Filmem si vydělal neuvěřitelných 250 milionů dolarů.

Románek na place

Ian Malcolm v podání herce Jeffa Goldbluma na ostrově otevřeně flirtuje s Ellie Sattler, kterou hrála Laura Dern. Ellie ovšem ve snímku chodila s Alanem Grantem, kterého ztvárnil Sam Neill. Ve skutečnosti se Jeff a Laura při práci sblížili a pak prožili několikaletý vztah.

Dva filmy najednou

Natáčení filmu šlo tak hladce, že Steven Spielberg v klidu odjel do Polska chystat Schindlerův seznam. Střih Jurského parku kontroloval přes satelit a postprodukci za něj převzal přítel a režisér George Lucas.

Autor knihy byl zklamaný

Scénář filmu napsal Michael Crichton, který byl autorem i původního románu. Crichton, který od dětství miloval dinosaury, ale se svým dílem nemohl být úplně spokojený. Steven Spielberg ho totiž donutil, aby omezil dinosaury, a naopak zvýraznil dějovou linku s dětmi. Spisovatele mohlo snad jedině potěšit, že za svoji práci dostal honorář 2 miliony dolarů.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky