Juraj Herz byl respektovaný scénárista, režisér i herec. Život neměl jednoduchý. Narodil se ve slovenském Kežmarku v roce 1934 a na konci války byl s rodiči deportován do koncentračního tábora. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole fotografii a následně na loutkářské fakultě DAMU režii a herectví.

Na počátku kariéry spolupracoval s divadlem Semafor či jako asistent na Barrandově. Debutoval v roce 1965 s filmem Sběrné surovosti podle povídky Bohumila Hrabala. Mezi další filmy patří třeba Znamení Raka, Petrolejové lampy, Kulhavý ďábel, Spalovač mrtvol nebo Holky z porcelánu. Právě holky Juraje zajímaly nejvíc.

Jeho první manželkou byla herečka a tanečnice Tereza Pokorná, která se nyní věnuje úloze babičky. S Jurajem měli totiž dceru Annelii, ale harmonie se postupně ze vztahu vytratila. Pokorná si navíc v roce 2008 našla milence Karla Zachara. Skoro tři roky žila s ním a s manželem pod jednou střechou.

Herz si tak poměrně logicky našel milenkou, kterou byla Martina Hudečková. „Ten vztah začal jako velké přátelství a porozumění, ale postupně přerostl v lásku,“ svěřil Blesku zdroj z režisérova okolí.

„Juraj je s Martinou velice šťastný a chtěl být volný. Třeba už kvůli společným cestám. Bylo mu v hotelích trapné, když měl v dokladech ženatý. Navíc Martina si taky tajně přála, aby nechodila s ženáčem,“ dodal zdroj.

Juraj se tedy kvůli milence rozvedl. „V pětačtyřiceti a v pětasedmdesáti letech, což nám tehdy bylo, už člověk ví, že toho druhého nepředělá. I když bychom to nejradši udělali z gruntu, byli jsme oba natolik moudří, že jsme věděli, že to není možné. Takže jsme to vzali tak, jak to bylo. Ve zmíněném věku už to přizpůsobení není zase takový problém,“ vysvětlovala Martina, jak přistupovala k začátku vztahu pro deník.cz.

„Přinesl mi do života v pravý čas laskavost, humor a rozhodně vzruch,“ vzpomíná na něj herečka Martina Hudečková, jenž herce bezmezně milovala.

„Juraj byl velice opatrný. Věnoval hodně času a úsilí prevenci. Takže do velmi pozdního věku měl zdravotně všechno v pořádku, jak jen to šlo. Zdravotní stránce člověka věnoval spoustu času a hodně se na mě zlobil, když já jsem v tom byla jiná,“ popisuje, jak ji kritizoval.

„Myslím, že by celou karanténu plodně využil k tomu, že by ji proseděl u velké obrazovky a film by stíhal film. K filmu mám odtažitější přístup, ale s ním jsem se dívala, protože jeho komentář vždycky stál za to. I když někdy jsme se kvůli tomu strašlivě pohádali,“ říká herečka, jenž se v současné době věnuje dabingu. Jejími ústy mluví třeba herečka Renée Zellweger.