Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pro někoho padouch, pro jiné hrdina: Británie hackera Juliana Assange nevydá

Julian Assange
Julian Assange
Zdroj: profimedia.cz

Je dost možná nejznámějším hackerem světa a věří v absolutní informační svobodu. Zakladateli serveru WikiLeaks, kde zveřejňoval tajné vládní dokumenty, hrozí v USA trest 175 let vězení. Spojené státy dlouho usilují o jeho vydání, hacker Julian Assange však uspěl u britského soudu, který jeho vydání odmítl. 

Jméno Julian Assange není žádnou neznámou. Celosvětově známý hacker a whistleblower na sebe upozornil hlavně v roce 2010, kdy na serveru WikiLeaks zveřejnil statisíce materiálů ukradených z počítačových systémů americké vlády. Tento únik informací Spojené státy značně poškodil, a zvláště pak zasáhl jejich armádu.

V některých případech tyto informace odkryly konkrétní přešlapy amerických vojáků a nepřátelé americké armády získali zásadní informace využitelné v boji s USA. A právě kvůli tomu jej chtějí USA stíhat. Jeho vydání však není tak jednoduché. 

Julian Assange

Julian Assange byl zatčen ve Velké Británii, poté co v zemi porušil zákon, když nedodržel podmínky kauce, na jejímž základě byl propuštěn z vězení. Do něj se dostal v době, kdy o jeho vydání žádalo Švédsko, kde byl obviněn ze znásilnění a sexuálního útoku. Julian Assange však považoval obvinění za smyšlené. Tvrdil zároveň, že bylo jen zástěrkou k jeho vydání ze Švédska do USA.

Po zaplacení kauce se v roce 2012 ukryl na ekvádorské ambasádě v Londýně. Předloni mu však Ekvádor azyl odebral, a Assange zatkla britská policie. Soudkyně pak podle webu Aktuálně.cz odmítla hackera vydat USA. Podle ní by totiž Assange mohl v takovém případě spáchat sebevraždu, trpí totiž depresemi. 

Julian Assange

Od roku 2010 se na serveru WikiLeaks objevily desítky tisíc tajných amerických vládních dokumentů. Útok hackera otřásl americkými bezpečnostními strukturami. Odtajněné dokumenty podle webu Aktuálně.cz odhalily například záznamy o „nevhodném chování“ britské královské rodiny.

Ve spisech se hovořilo i o tom, jak USA využívaly svá velvyslanectví jako globální špionážní síť. Diplomaté sbírali vše o politických špičkách a vlivných osobách, a to včetně čísel jejich kreditních karet, otisků prstů, vzorků DNA a značek jejich aut. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky