Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pro někoho padouch, pro jiné hrdina: Británie hackera Juliana Assange nevydá

Julian Assange
Julian Assange
Zdroj: profimedia.cz

Je dost možná nejznámějším hackerem světa a věří v absolutní informační svobodu. Zakladateli serveru WikiLeaks, kde zveřejňoval tajné vládní dokumenty, hrozí v USA trest 175 let vězení. Spojené státy dlouho usilují o jeho vydání, hacker Julian Assange však uspěl u britského soudu, který jeho vydání odmítl. 

Jméno Julian Assange není žádnou neznámou. Celosvětově známý hacker a whistleblower na sebe upozornil hlavně v roce 2010, kdy na serveru WikiLeaks zveřejnil statisíce materiálů ukradených z počítačových systémů americké vlády. Tento únik informací Spojené státy značně poškodil, a zvláště pak zasáhl jejich armádu.

V některých případech tyto informace odkryly konkrétní přešlapy amerických vojáků a nepřátelé americké armády získali zásadní informace využitelné v boji s USA. A právě kvůli tomu jej chtějí USA stíhat. Jeho vydání však není tak jednoduché. 

Julian Assange Julian Assange Zdroj: profimedia.cz

Julian Assange byl zatčen ve Velké Británii, poté co v zemi porušil zákon, když nedodržel podmínky kauce, na jejímž základě byl propuštěn z vězení. Do něj se dostal v době, kdy o jeho vydání žádalo Švédsko, kde byl obviněn ze znásilnění a sexuálního útoku. Julian Assange však považoval obvinění za smyšlené. Tvrdil zároveň, že bylo jen zástěrkou k jeho vydání ze Švédska do USA.

Po zaplacení kauce se v roce 2012 ukryl na ekvádorské ambasádě v Londýně. Předloni mu však Ekvádor azyl odebral, a Assange zatkla britská policie. Soudkyně pak podle webu Aktuálně.cz odmítla hackera vydat USA. Podle ní by totiž Assange mohl v takovém případě spáchat sebevraždu, trpí totiž depresemi. 

Julian Assange Julian Assange Zdroj: profimedia.cz

Od roku 2010 se na serveru WikiLeaks objevily desítky tisíc tajných amerických vládních dokumentů. Útok hackera otřásl americkými bezpečnostními strukturami. Odtajněné dokumenty podle webu Aktuálně.cz odhalily například záznamy o „nevhodném chování“ britské královské rodiny.

Ve spisech se hovořilo i o tom, jak USA využívaly svá velvyslanectví jako globální špionážní síť. Diplomaté sbírali vše o politických špičkách a vlivných osobách, a to včetně čísel jejich kreditních karet, otisků prstů, vzorků DNA a značek jejich aut. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky