Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Josef Zíma daboval Ivánka v Mrazíkovi: Jednu větu z pohádkového hitu nesnáší

Josef Zíma
Josef Zíma
Zdroj: Šíp
Josef Zíma

Ruskou pohádku Mrazík zná už nazpaměť pomalu každý. I když vám není po chuti, vyhnout se jí téměř nedá. Alespoň na Vánoce ne. Ústřední postavu Ivánka tenkrát nadaboval Josef Zíma. V minulosti se nebál prozradit, kolik za to dostal peněz. Na kontě má kromě dabingu i spousty rolí a desek. Za přínos kultuře dostal nedávno vyznamenání od prezidenta.

Herec, zpěvák a také legenda české dechovky. Tak to je Josef Zíma, který nedávno dostal vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Když se dozvěděl, že mu má být uděleno vyznamenání, neskrýval rozpaky. „Překvapilo mě to asi tak, jako to překvapí každého, kdo se v takové situaci ocitne. Zároveň se na Pražský hrad těším jako každý, kdo takové pozvání obdrží. Jedná se o vyjádření spokojenosti s tím, co dělám, a je to pro mě velká čest. Mám z toho příjemný pocit,“ řekl pro iDnes.cz. Pravdou je, že přínos kultuře mu nemůže nikdo upřít.

Zásluhu má společně se svojí ženou na kvalitním dabingu Mrazíka, kde namluvil Ivánka. Jak na to vzpomíná? „Ta Ruska, co to hrála, mluvila hrozně vysokým hláskem, a moje žena z toho měla hroznou švandu, ale nadabovala to přesně podle ní. Dokonce tam zpívá tím vysokým hláskem jednu písničku,“ prozradil Zíma webu Prásk.nova.cz. Práce ho bavila, ale jednu výhradu přeci jen má.

Slavný popěvek „Před naší, za naší, cesta má ať nepráší“ už k smrti nenávidí. Stejně tak se Zíma nebál prozradit, kolik za dabing dostal. "To se nedá vůbec srovnávat s dneškem. Já dříve dostával 150 korun za jeden natáčecí den, tak dneska nám to připadá k smíchu."

Na dabování Ivánka v Mrazíkovi vzpomíná rád

„Ty peníze se v dabingu odvozovaly od filmových rolí. A jelikož já byl takový filmový začátečník, měl jsem všehovšudy čtyři filmy. Tak jsem měl tomu odpovídající a nízký honorář za dabing. Jednalo se o stokoruny,“ popsal, jak to chodilo dříve, Zíma.

Josef Zíma je jeden z umělců starší generace, který byl aktivní ve svém oboru až do stáří. Bez hudby by se v životě neobešel. „To, co probíhá mezi mnou a hudbou, je z mé strany skoro až závislost. Nejsem žánrově vyhraněný, i když mě má většina posluchačů spojeného s dechovkou. Mám rád jakoukoli dobrou hudbu. Doma poslouchám stejně rád operu, jakož i jazzové nebo swingové skladby,“ svěřil se Zíma pro iDnes.cz. Láska k hudbě ho nikdy neopustila.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU