Josef Větrovec: Otřesné zážitky z koncentráku ho přivedly k víře v komunismus

Josef Větrovec
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

Lidový typ s dobráckou tváří, tak by se dal charakterizovat předseda JZD Mrázek ze seriálu Chalupáři i jeho představitel Josef Větrovec. Polistopadová éra mu nemohla zapomenout, že za totalitního režimu býval zarytým komunistou, a tak v poslední dekádě života už žádné role nedostával. Přesto šlo o nadaného herce i zajímavou osobnost.

V Chalupářích hrál Větrovec spolu s hluboce věřícím Josefem Kemrem, který své protikomunistické postoje nijak neskrýval. Přesto se mezi herci během natáčení nikdy nevyhrotil žádný ostrý konflikt. Diskutovali dlouze a každý si hájil svůj názor. Okolí se jejich spory dobře bavilo a nikdo se neobával, že by z toho Kemr mohl mít potíže.

Větrovec totiž nepatřil ke komunistům, kteří by své kolegy udávali a chtěli druhým znepříjemňovat život. Dostatečné hrůzy viděl za války v Terezíně a v Buchenwaldu, kde byl vězněn kvůli šíření protinacistických letáků. Zkušenost z koncentračních táborů jím otřásla na celý život. V Malé pevnosti Terezín byl často svědkem ubíjení lidí. "Trvalo to někdy hodiny a bylo slyšet strašný křik a bylo to zoufalé," vzpomínal později Větrovec.

K víře v komunismus ho přivedlo chudé prostředí, ve kterém vyrůstal. Otec se živil jako krejčí, matka byla posluhovačkou. Sám Josef hrával v ochotnickém divadle, ale studium herectví by rodina nebyla schopna zaplatit. Vyučil se proto kovomodelářem v plzeňské Škodovce a divadlo si ponechal jako koníček.

Teprve po válce se začal prosazovat jako herec, i když herectví nevystudoval. V roce 1946 získal angažmá v plzeňském Divadle J. K. Tyla, od roku 1960 pak působil v pražském Divadle E. F. Buriana, kde byl v době normalizace i uměleckým ředitelem.

V kariéře mu do jisté míry pomáhala politická angažovanost, role si mohl doslova vybírat. Filmaři ho přesto kontaktovali hlavně kvůli jeho talentu a výraznému hlubokému hlasu. Po revoluci v roce 1989 už však kvůli členství v KSČ dostával role jen sporadicky. Zemřel v únoru 2002 necelý měsíc před oslavou osmdesátin, v ústraní a téměř zapomenut.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky