Josef Somr za svou kariéru ztvárnil desítky filmových i divadelních rolí, díky kterým se nesmazatelně zapsal do srdcí několika generací.

První filmovou rolí Somra byl prostopášný výpravčí Hubička ve snímku Ostře sledované vlaky od zesnulého režiséra Jiřího Menzela. Hercův otec tehdy pracoval na dráze a po premiéře synovi málem nafackoval za slavnou razítkovací scénu.

Nabídky se potom začaly Somrovi jen hrnout a zazářil například v Údolí včel, Což takhle dát si špenát nebo v sérii o Básnících, kde hrál profesora Ječmena. I když se Somr těšil u diváků obrovské oblibě, sám svůj um vždy hodnotil velice skromně. "Filmy, za které bych se nemusel stydět, by se daly spočítat na prstech jedné ruky," říkal za svého života.

Thálie, Český lev i medaile


Josef Somr byl nejen skvělý filmový herec, exceloval také na divadelních prknech. V roce 1956 absolvoval brněnskou JAMU, dva roky hrál v Českém Těšíně, poté tři roky v brněnském Divadle bratří Mrštíků a čtyři roky v Pardubicích.

Do Prahy se přesunul v roce 1965, kde získal angažmá v Činoherním klubu a od roku 1978 působil v Národním divadle. Na jeho prknech si zahrál například krále Claudia v Hamletovi.

Herec velmi rád pracoval také v rozhlase i dabingových studiích a namluvil nesčetně pohádek pro děti. Somr byl držitelem Ceny Thálie, Českého lva a v roce 2005 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil za celoživotní práci medaili Za zásluhy. Somr se naposledy objevil ve filmu Jak básníci čekají na zázrak (2016) a o rok později četl ještě pohádky v rámci televizního cyklu Pohádky Karla Jaromíra Erbena. Od té doby se před kameru již nepostavil.