Rodák z Moravy působil nejen v televizních filmech, ale i v divadlech. V Činoherním klubu Národního divadla pracoval přes dvacet let. Svůj hlas propůjčil také Českému rozhlasu, předčítal tam několik rozhlasových her a pohádek.

Vzpomínky kolegů

Kolegové na Somra vzpomínají jako na plachého a pokorného člověka. „Moudrost, spolehlivost, pocit bezpečí, čestnosti,“ shrnul vlastnosti svého kolegy Jan Kačer. Vzpomínku na Somra sdílela se svými fanoušky i Veronika Žilková. "Milovaný filmový tatínku, šťastnou cestu do nebe," herečka tak ve svém příspěvku odkázala na film Doktor z vejminku, kde společně hráli. Pozadu nezůstal ani režisér Jan Hřebejk, ten fanouškům legendárního herce doporučil dokonce i film s ním. „U mě špatný… Poslední zásadní roli měl v nedoceněném filmu O rodičích a dětech Vladimíra Michálka podle knihy Emila Hakla. Jestli jste neviděli a máte rádi Somrovo herectví, dejte si to! Sbohem, pane Somr.“

Legendární role

Josef Somr má za sebou několik výrazných rolí. Zářil ve filmu Což takhle dát si špenát nebo v sérii o básnících, kde hrál profesora Ječmena. Bezpochyby nejvýraznější scéna jeho kariéry byla ve filmu Ostře sledované vlaky, kde ztvárnil výpravčího Hubičku. Na natáčení zavzpomínal Václav Neckář, který hrál ve filmu hlavní roli. „Samozřejmě jsme se při natáčení v Loděnicích dobře seznámili, několikrát jsem se byl na něj podívat při jeho nočním natáčení. Poté jsem sledoval jeho hereckou dráhu v televizi, byl to skvělý herec a bezvadný člověk. Budu na něho vzpomínat jako na jednoho z velkých českých herců,“ uvedl Neckář dle Deníku. Herec zavpomínal i na nátačení samotné scény, kdy Josef Somr tiskl na zadní stranu stehen a nakonec i na zadek jedno razítko za druhým herečce Jitce Zelenohorské. „Tam nikdo nesměl, jenom režisér Jiří Menzel, takže si myslím, že to razítko nedělal pan Somr, ale režisér,“ řekl s humorem Neckář.