Poslední rozloučení s hercem Josefem Somrem bylo pro všechny zúčastněné velmi náročné. S legendou českého filmu a divadla se přišli rozloučit mnozí z jeho přátel a kolegů, kteří zcela zaplnili strašnické krematorium. Na místě pochopitelně nesměl chybět například prezident karlovarského filmového festivalu, Jiří Bartoška. „Byl to bard, jsem rád, že jsme mu v roce 2012 na festivalu dali cenu. Byla to obrovská filmová divadelní persona, tak jsem se s Pepíkem přišel rozloučit,” svěřil se Blesku Bartoška.

Přišly i děti

Josef Somr během svého života ztvárnil mnoho různých rolí a zářil i v několika pohádkách. A právě skrz pohádky si k němu našly cestu i ti nejmenší. Ani jejich pozornosti poslední rozloučení s hercem neuniklo. Podle eXtra.cz se totiž mezi věnci, které příchozí pokládali k jeho rakvi, objevil jeden se vzkazem „Děkujeme za pohádky”.

Přišel i přes zdravotní problémy

Na pohřeb se i přes nejrůznější těžkosti vydal i herec a režisér Jan Kačer, který se po delší době objevil na veřejnosti a mnohé překvapil tím, že seděl na invalidním vozíku. Během obřadu se ale s pomocí několika lidí postavil na nohy.

Velké slovo měla během pohřbu herečka Taťjana Medvecká, která se Somrem dlouhá léta spolupracovala v divadle a která nad jeho rakví pronesla smuteční řeč. Ze smrti kolegy a kamaráda byla viditelně zdrcená a na konci svého proslovu už přes slzy takřka nemohla mluvit. „Děkujeme za to, jaký jsi byl, za to, co jsi nám dal, o co jsi nás obohatil. Budiž ti země lehká, čest tvojí památce,” vzkázala do nebes. A velmi podobně na tom byla i Ljuba Krbová. Ta ovšem nával emocí nemohla přemoci a zhruba po 15 minutách od začátku obřadu ze smuteční síně s pláčem odešla. Úmrtí Josefa Somra zkrátka zasáhlo mnohé a znamená obrovskou ztrátu pro svět českého filmu a českého divadla. Díky nesmrtelným rolím, které herec ztvárnil, si jej ale mohou diváci připomínat už navždy.

Související články