Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Josef Laufer se probudil z kómatu. Prognóza psychiatra Cimického dává naději

Josef Laufer
Josef Laufer
Zdroj: Profimedia

Po více než čtyřech měsících se Josef Laufer probudil z kómatu. Jeho dcera Ester nikdy nepřestala doufat. Právě ta se o tatínka společně se zdravotnickým personálem stará nejvíce. Šušká se, že stav zpěváka se lepší. Ale jak se vlastně po tak dlouhém spánku cítí? A co mu může pomoci? Na to jsme se zeptali známého českého psychiatra Jana Cimického.

Jeho přátelé a rodina věřili, že se probere. Josef Laufer je totiž držák a energii mu záviděli i mladší kolegové. Zpěvákovi byl zjištěn defekt síňové přepážky. Rozhodl se tedy pro zavedení srdečního katétru. Během operace ale došlo ke krátké zástavě srdce a zpěvák musel být uveden do umělého spánku.

Po čtyřech měsících se probudil. Nyní se vrací do normálního života. O tom, jak se cítí, promluvil psychiatr Jan Cimický. „Když se člověk probere třeba i z takového krátkodobého stavu, kdy nevnímá, tak musí znovu spustit všechny kontrolní mechanismy, které v tom mozku jsou,“ tvrdí Cimický.

Josef Laufer Josef Laufer Zdroj: Profimedia

„Podle toho, jak rychle mechanismy nastupují, tak podle toho se pacient zorientuje. Čím déle je pacient v takovém stavu, tím je to komplikovanější. V některých případech to trvá déle, než si pacient přivykne na nějaké nové věci,“ vysvětluje Cimický.

„Jsou známé případy, kdy byli lidé v takovém stavu ne několik měsíců, ale let, a pak si museli zvykat na celou společenskou situaci, kterou neměli ani zažitou a skočit do toho rovnýma nohama,“ vypráví renomovaný psychiatr.

„Záleží také na tom, jak je ten člověk vnímavý. Do jaké míry je emoční. Především mu pomohou rostlinné auxíny, látky, které působí na jaře. Pučí listy, pupeny rostou, Tyhle látky jsou třeba obsažené v piracetamu,“ objasňuje.

„Jsou to látky, které se poskytují lidem, aby se zlepšily mozkové oxidace, aby se člověk rychle dostal do těch normálních kolejí,“ popisuje účinky léků Cimický. Laufer podle všeho vnímá přítomnost, ale návrat do normálního života bude ještě běh na dlouhou trať.

Jan Cimický Jan Cimický Zdroj: Profimedia

Podle Cimického nejde říct, kdy bude Laufer úplně v pořádku. Chutě do života měl zpěvák hitu Sbohem, lásko, já jedu dál vždycky hodně, ale podle toho se úspěšnost léčby měřit nedá. Dcera Ester mu pak v budoucnu bude muset domů zaplatit pečovatelku.

„Je to zcela individuální. Zkušenosti, které máme, se velmi liší. Pro lidi, kteří jsou zvyklí mozek zatěžovat v tom předcházejícím období, což jsou třeba herci či zpěváci, tak jsou ve výhodě, jelikož naskakují do vlaku, který mají svým způsobem zažitý,“ zakončuje svoji řeč Cimický.

 Dcera Ester to bude mít těžké. Musí se starat o maminku Irenu Greifovou, která před lety prodělala toxický šok a nyní se bude muset starat i o tatínka. Mít nemocné oba rodiče naráz není žádná legrace. Ester bude mít co dělat, aby to všechno zvládla.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky