Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Josef Dvořák (78): Po smrti mladé milenky se chtěl utopit v oceánu

Josef Dvořák
Josef Dvořák
Zdroj: Profimedia
Josef Dvořák

Josef Dvořák (78) se narodil 25. dubna 1942. Posledních třicet let žije ve spokojeném manželství, ale na roky předtím, kdy upřednostnil divadlo před rodinou, potýkal se se smrtí milenky a pil, by nejradši zapomněl.

Ženy

Poprvé se herec, jehož druhé jméno je Voloďa, oženil velice mladý, bohužel manželství s Arnoštkou nemělo dlouhého trvání. Ve vztahu se Zuzanou měl lepší vyhlídky, ale rodinnou pohodu zahodil pro románek se studentkou Alenou. Neváhal se rozvést.

Dívka v den svých osmnáctých narozenin přecházela silnici a nepozorný řidič ji smetl. Zraněním podlehla a Dvořák nevěděl, co se životem. Žal utápěl v alkoholu. Odletěl na Kubu a hodlal spáchat sebevraždu a odplaval daleko od břehu. Naštěstí se ho kolegové vydali hledat a zachránili ho.

Po návratu ho bývalá žena Zuzana vzala na milost a znovu se vzali. Ani na druhý pokus neměli v lásce štěstí a rozvedli se. Klid našel až s Jájou, se kterou je už přes třicet let.

Dnes si Dvořák pracovní tempo vyčítá. Netrávil s rodinou čas a v divadle trávil celé dny.

Pletky s StB

V roce 2007 zasáhla herce podpásovka. Vyšla zpráva, která poukazovala na Dvořákovo jméno v archivech StB. Byl důvěrníkem, měl vystupovat pod krycím jménem Komik a během tří let se zúčastnit jedenácti schůzek. Nic z toho se nikdy neprokázalo a spousta hercových kolegů takové obvinění odmítá.

Jiří Suchý (88), na kterého měl Dvořák donášet, to komentoval stručně: "Byl to jednoduchej kluk, věřím, že tlaku StB mohl snadno podlehnout.“

Vodník

Narodil se v Horní Cerekvi a vyučil se automechanikem. Už během studia hrál s ochotníky a prošel divadlem v Ústí nad Labem. V Praze okouzlil Jiřího Suchého a ten ho pozval do Semaforu. Tam získal poprvé roli vodníka a během svého života si ji ještě mnohokrát zopakoval. Debutoval jako Béda Hudeček ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, jako kuchař Svatopluk bavil ve variaci na populární Kinoautomat a namluvil několik Večerníčků - Maxipes Fík nebo Bob a Bobek.

V roce 1990 založil vlastní divadelní skupinu a zájezdová představení pořádá dodnes.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky