Nova show vysílala od roku 2000 do roku 2007. Cardovi už díky zmíněnému pořadu nikdo neodpáře přezdívku Carda Retarda.

Trnitá cesta na JAMU

Začátek herecké kariéry byl pro Cardu složitější než pro řadu jeho kolegů. Díky tomu, že jeho otec vystoupil v osmašedesátém z KSČ, měl nadějný student omezený výběr vysokých škol. Jeho první zastávkou byl obor oční optik. Nevydržel tam ani jeden semestr. „Hned první týden na internátu na mě jako prvnímu v abecedě připadl úklid. Prohlásil jsem tak, že tam nebudu a jel jsem domů,” vzpomínal. Jeho cesty dále směřovaly na roční jazykový kurz němčiny. Právě v tomto období se rozhodl, že vyzkouší přijímačky na JAMU.

„Na zkoušky mě připravoval Jiří Bartoška, Pavel Zedníček a Jiří Kodeš. Naučil jsem se tři monology a tři básničky. Když mi ale přišlo vyrozumění, dozvěděl jsem se, že jsem přijat nebyl.” Smutek zanedlouho vystřídala radost. Na spodním okraji papíru byla ručně dopsána poznámka, aby se odvolal. Toto doporučení vzal za své a radoval se tak z přijetí na JAMU.

Komediant a bavič

První role Cardy byly v divadle Rokoko a Divadle Bez Zábradlí. Do povědomí veřejnosti se ovšem dostal až díky účinkování v televizních estrádách. Diváci si ho většinou vybaví ve spojitosti s nějakým komickým vystoupením. V posledních letech se objevuje v muzikálech jako je například Krysař, Starci na chmelu, Trhák, nebo Kvítek mandragory.

Na divadelních prknech si zažil i jeden z nejtěžších okamžiků. V době, kdy hostoval v Mostě, se zhroutil přímo na jevišti. Záchranka ho odvezla na operační sál se zánětem slepého střeva.

„V té době jsem si uvědomil, že jsem kvůli práci zanedbával své zdraví. Teď si už dávám pozor,” přiznal osmašedesátiletý herec v rozhovoru pro iDNES.

Minulý rok měl na TV Prima premiéru seriál Banáni. V novém snímku si zahrál sympatického vedoucího malého obchodu s potravinami.

Parta z Tele Tele

Na úspěšná léta pořadu Tele Tele stále vzpomíná i se svými ex kolegy. “Občas se vídáme. O prázdninách jsem se viděl s Geňou jenom tak, zavoláme si. S Michalem jsme dokonce spolupracovali na jednom seriálu, O tom, že bychom se společně znovu vrhli do pořadu podobného typu jsme ovšem nikdy neuvažovali. S Veronikou moc ne,” přiblížil pro eXtra.cz vztahy hvězd úspěšného recesistického pořadu.

“Takhle, když by něco takového vzniklo v dnešní době, tak bychom měli námětů habaděj. Ale myslím si, že spousta věcí už by dnes neprošla kvůli korektnosti,” dodává s tím, že by nabídku neodmítl.

Nálepka sporťáka Cardy Retardy pro něj nebyla vždy jen přínosem. „I když na tu dobu rád vzpomínám, s odstupem času musím přiznat, že několik obsazení se mi vyhnulo právě díky mému účinkování v Tele Tele. To je ale riziko každého fenoménu,” přiznal. „Víte, třeba když Veronika Žilková začala dělat Tele Tele, už za sebou měla dramatickou rovinu, už ukázala, že je výborná dramatická herečka, ale když je to obráceně, jde se od toho špatně, dramatickou roli vám už nemusí nikdo nabídnout.”

Láska na celý život

S půvabnou manželkou je více než čtyřicet let. „My jsme se kvůli mé práci vídávali spíš málo, víkendové manželství, v začátcích to bylo „ty furt nejseš doma“, v určitou dobu ale nastal zlom a přenesli jsme se přes to. Manželka je naštěstí kliďas, ona je zase po svém tátovi,“ objasnil recept na šťastné manželství. Společně překonali i vážnou nemoc Radky. Celé léčení manželky udrželi v tajnosti. Carda o této náročné zkušenosti promluvil poprvé v roce 2018 v pořadu 13. komnata.

„Tehdy jsme byli každý týden na obrazovce a lidi mě znali. A když jsem jezdil do vinohradské nemocnice, tak jsem přišel do styku s lidmi, co tam pracují, a musím říct, že se celý personál choval tak, že nikdo nevěděl, že Radka tam je,“ prozradil Carda, jehož manželce diagnostikovali Non-Hodgkinův lymfom.

Zdroje: iDnes.cz, Dotyk

Související články