V devadesátých letech minulého století byla česká televizní zábava na vrcholu. Snad každá televizní stanice pravidelně vysílala nejrůznější zábavní pořady a estrády, ve kterých diváky bavily dobře známé tváře českého šoubyznysu. Nejčastěji se na obrazovkách objevovali například Zuzana Bubílková, Petr Novotný, Karel Šíp anebo Josef Alois Náhlovský. Právě poslední zmíněný patřil k nejvýraznějším tvářím devadesátých let, kdy se stal absolutní hvězdou.

Vystudovaný učitel

Josef Alois Náhlovský se narodil 15. prosince 1949. Na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně vystudoval obor čeština, dějepis a po škola pracoval jako učitel. Oplýval skvělým smyslem pro humor, čehož si pochopitelně všichni všímali. Brzy se spojil s bavičem Petrem Novotným a společně začali působit jako moderátoři u hudební kapely Fešáci.

Na televizních obrazovkách se poprvé objevil v roce 1980 v zábavném pořadu Konkurs 80. Následně vytvořil komickou dvojici se svým hereckým partnerem Josefem Mladým a jejich duo se stalo absolutním hitem. Provázeli spolu mnoha pořady a jejich humor si diváci neuvěřitelně zamilovali. Kromě Josefa Mladého ale spolupracovat také například se zmíněným Karlem Šípem.

Nezaměnitelný smysl pro humor

Josef Alois Náhlovský si uměl udělat legraci takřka ze všeho a ve svých výstupech se většinou vžíval do role vychytralého prosťáčka, který se, podobně jako postava hloupého Honzy, vždy dokázal dopracovat ke správnému řešení nelehkých situací.

Bavič se ale nevěnoval jen televizní tvorbě, ale i té knižní. Coby autor humoristické teorie o smyšleném národu starých Krušnohorců napsal i vtipnou knihu s názvem Krušnohorská kronika, která právě z jeho nápadu o starých Krušnohorcích vychází. Josef Alois Náhlovský byl skvělým člověkem, který dokázal rozesmát i ty největší morousi, v devadesátých letech byl na vrcholu své kariéry, avšak na obrazovkách se objevoval až do roku 2018. Ve středu 7. dubna 2022 pak přišla smutná zpráva. Legendární bavič po krátké těžké nemoci náhle zemřel.

Zdroje: novinky.cz, blesk.cz