Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Smrt Josefa Abrháma zasáhla celebrity napříč generacemi, jak na něj vzpomínají?

Josef Abrhám
Josef Abrhám
Zdroj: Profimedia
Josef Abrhám

V úterý dopoledne zaplavila média smutná zpráva o smrti legendárního českého herce Josefa Abrháma. Zemřel pouhých jedenáct měsíců po milované manželce, herečce Libuši Šafránkové. Jeho smrt zasáhla řadu z kolegů. Není nikdo, kdo by herce neměl rád a neobdivoval ho. 

Velká ztráta pro film

Pro super.cz zavzpomínal na svého kamaráda Jiří Krampol, společně studovali DAMU. Krampol si posteskl, že je z tehdejší party přátel už sám. „Z nás sedmi statečných z ročníku jsem už zbyl jen já. Byli jsme skvělá sestava: Pepa Abrhám, Petr Čepek, Jirka Bednář, Václav Sloup, Láďa Mrkvička a Jan Odl,“ vzpomínal. „Pepa byl nejen můj spolužák, ale i kamarád. Je mi to strašně líto, že odešel,“ uvedl herec. Se zesnulým kolegou se naposledy viděl před pěti lety. „Vždycky, když jsme se viděli, jsme se dali do řeči. Měl jsem ho rád.“ 

O svou vzpomínku na Abrháma se podělil i režisér Zelenka. „Během natáčení pohádky Kouzla králů jsem si zase uvědomil, jaká je to legenda. Všichni herci z něj hned první den byli nadšení a byl pro ně obrovským vzorem. V pauzách mezi natáčením si sedl za piano a jen tak hrál a improvizoval, byl to i vynikající pianista. Měl v sobě noblesu a oplýval velkým smyslem pro humor. Obdivoval jsem i jeho civilní herectví, které předvedl například ve filmu Vrchní, prchni!. Mrzí mě, že bohužel odchází takové herecké legendy,“ dodal. 

„Naposledy jsme se viděli při natáčení filmu Odcházení, pak už ne. Také jsem ho samozřejmě zahlédl na pohřbu Libušky na vozíku a bylo vidět, že je hodně nemocný. Byl to skvělý herec. Divadlo už dlouho nehrál, jen točil filmy. Diváci ho budou mít spojeného hlavně s komediemi Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, jako byl třeba film Vrchní, prchni!, ale samozřejmě odehrál i celou řadu vážných rolí. Byl velmi citlivý, civilní, s úžasným jemným humorem, který perfektně ovládal,“ nešetřil chválou na svého hereckého kolegu Jiří Lábus.

Idol napříč generacemi

Nejen jeho vrstevníky a kolegy zasáhla smrt Josefa Abrháma. Na svém Instagramu sdílela Nikol Leitgeb krátký úryvek z filmu Vrchní, prchni!, kde Abrhám před svou manželkou a sousedem v podání Zdeňka Svěráka předstírá, že není knihkupec Vrána, ale doktor Králík. „Libuška s Josefem ale nikdy neodejdou, ty nám zůstávaj napořád,“ napsala k videu.

Moderátor Leoš Mareš přesdílel článek o smrti herce a napsal k němu jeho životopis. Příspěvek doplnil o černé srdíčko. To herec Jiří Mádl se nebál zapojit trochu humoru, svým komentářem odkázal na legendární roli falešného čišníka v podání Josefa Abrháma ve filmu film Vrchní, prchni!. „Dneska si zajdu do restaurace a dám si super drahej oběd. A až přijde číšník, řeknu, že už jsem jednomu platil… ale ten bohužel právě odešel. RIP,“ napsal na svůj facebookový profil. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky