Hlášky Jolandy jako například „vidím velký špatný“ a „hodně budeš někde“ zlidověly. Legendární vědma z Děčína o popularitu nikdy nestála. Do televize se dostala náhodou. Soukromí si pečlivě střežila až do své smrti.

Smutný konec

Jolanda, vlastním jménem Věra Nemethová, zemřela v roce 2020. Podlehla na následky dlouhé nemoci. „Maminka měla zápal plic, takže dostala antibiotika, která jí ale nezabrala. Když pak jela na plicní, zkolabovala tam. Oživovali ji tam čtyřicet minut a pak už to šlo z kopce. Do toho jí našli embolii, deset dní byla v umělém spánku, protože se jí neokysličoval mozek. A oživovali ji celkem čtyřikrát. Pak to bohužel její srdíčko už nedalo,“ sdělil pro Extra.cz zdrcený syn, který se domníval, že si jeho maminka zasloužila lepší lékařskou péči.

Tajemný osobní život

Věštkyně si i přes velkou popularitu držela některé soukromé informace v dokonalé tajnosti. Například reálný věk Jolandy vyplul na povrch až po její smrti. Wikipedie i televize Barrandov uváděla, že je oblíbené věštkyni osmašedesát let. Ve skutečnosti zemřela v pouhých pětapadesáti letech.

Hvězda reklamy

Popularita Jolandy byla až tak obrovská, že si ji v roce 2016 najala agentura Symbio Digital na vytvoření PF. Agentura pro své příznivce spustila internetové stránky Jolandiny věštby na rok 2017.

Na zmíněném webu věštila například zavedení podzemní dráhy v Brně a vyjadřovala se i k prezidentské volbě či živelným katastrofám. Nebála se pustit ani do témat spojených se světem marketingu a reklamy.

Dále také byla jednou z tváří reklamní kampaně piva Gambrinus. YouTube video k pivní kampani v hlavní roli s věštkyní Jolandou bylo nejúspěšnějším v historii firmy Gambrinus.

Kariéra

Věštkyně Jolanda si vyzkoušela i celou řadu běžných povolání. „Dělala jsem v Děčíně v Dianě, to byly čokoládovny. Taky v nemocnici. Jako dělnice, pomocná síla. Uklízela jsem pokoje, roznášela snídaně, večeře,“ prozradila v rozhovoru pro iDNES.

„Potom jsem se provdala, měla děti, opět jsem nastoupila do pracovního poměru, ale mezitím přišla ta nová éra,“ nastínila tak začátky své profesionální ezo kariéry.

„Už tenkrát jsem věštila, ale nesmělo se o tom mluvit nahlas. Lidi věděli, ke komu patřím, znali moji maminku. Byla slavná, v Děčíně ji znali všichni. To ona mě učila věštit – z karet, z ruky,“ vzpomínala na staré časy.

„U nás to jde z generace na generaci, jsme olašští cikáni a máme věštění v krvi stejně jako kočování. Když byla kdysi doba svobodná, jezdilo se od vesnice k vesnici. Když to zakázali, lidi, kteří potřebovali pomoc, jezdili za mojí maminkou k nám. I zdaleka. Z Prahy, ze Slovenska. Maminka měla hodně dětí, a aby nás uživila, musela mít hodně klientů.“

Věštění brala vážně

Děčínská rodačka se dostala do povědomí široké veřejnosti hlavně díky účinkování na EZO TV. Být televizní hvězdou ji nelákalo. Na nabídku i tak přistoupila. „Ozvali se mi z televize, protože jsou všímaví. Já tam jít nechtěla, nelákalo mě být nějaká celebrita, ale pořád říkali, ať to zkusím.
Šla jsem. Ale ne s tím, aby z toho pak byla nějaká zábava na síti. Pro mě věštění žádná zábava není, i když dnes bohužel může věštit každej blbeček. Stačí se něco naučit z brožurky nebo jít na seminář. To za našich časů neexistovalo.“

Pomluvy a závist

Oblíbenost Jolandy nedala spát sousedům. Mnozí z nich věštkyni záviděli.
„Pořád se starali o mou sestru, kolik měla peněz, jak velké nákupy si vozila taxíkem domů. To nemohli přenést přes srdce. Ale ona na ty peníze dřela, ani na dovolené nejezdila. I kdyby nechala svým dětem dva tři miliony, tak proč ne. Rodina pro ni byla všechno,“ prozradila pro Extra.cz po smrti své sestry Helena Nemethová.

Související články