Už několik dní panuje mezi lidmi v Česku i na Slovensku strach z jaderného útoku. Ruský prezident Vladimir Putin totiž v souvislosti s válkou na Ukrajině nařídil uvést v pohotovost jaderné zbraně do vysokého stupně bojové pohotovosti. Lidé nyní ve strachu začali ve velkém skupovat jódové tablety, neboť věří, že je jejich preventivní užívání před případným jaderným zářením ochrání. Tak to ale úplně není.

Bez doporučení není vhodné tablety užívat

Ke zvýšenému zájmu o jódové tablety a léky obsahující jód se už vyjádřil i Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který preventivní užívání jódu občanům důrazně nedoporučuje. Užívání jódu je podle úřadu vhodné jen ve chvíli, kdy se již v ovzduší vyskytuje radioaktivní jód.

„Uveďme stručně mechanizmus fungování stabilního jódu – po užití jodové profylaxe se štítná žláza nasytí stabilním jódem a vdechovaný radioaktivní jód se tak již dále nevstřebává. Tímto opatřením se dá ušetřit poměrně velká část dávky, kterou by člověk při takové události mohl obdržet. Nicméně je nutno zdůraznit, že požití jódových tablet je odůvodněno opravdu jen v situacích, kdy se v ovzduší vyskytuje právě radioaktivní jód, a to ve významném množství,” uvádí ve své reakci Státní úřad pro jadernou bezpečnost s tím, že si lidé preventivním užíváním jódu mohou spíše ublížit.

Vedlejší účinky jódu

Přestože někteří užívají jód v dobré víře k tomu, aby svůj organismus připravili na případný jaderný útok, mohou svému tělu významně ublížit. Může se u nich vyskytnou alergická reakce, v krajních případech může dokonce dojít k poškození štítné žlázy. Bez doporučení úřadů by zkrátka lidé neměli užívat jódové tablety, neboť riziko vzniku nežádoucích účinků je vyšší než možný pozitivní efekt.

Nebezpečné je také předávkování jódem. „Mohou se objevit příznaky otravy, jako je bolest hlavy, otok slinných žláz, zánět hrdla nebo průjem,” uvedla pro TN.cz mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová s tím, že zvýšená konzumace jódů může mít za následek také poleptání trávícího traktu a může poškodit ledviny.

Související články