Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jitka Schneiderová: "Žiju jako každá máma"

Jitka Schneiderová: "Žiju jako každá máma"
Jitka Schneiderová: "Žiju jako každá máma"
Zdroj: Vlasta

Přišla nenamalovaná a stejně byla krásná. Podle mě jí ty drobné vrásky kolem očí vysloveně sluší. Herečka Jitka Schneiderová je známá hlavně z televizních seriálů, ale celé léto se s ní můžete setkávat také v divadle Studio DVA.

 Vy jste prý chtěla být původně učitelka?

Ale vůbec ne. Já jsem sice dělala střední pedagogickou školu, ale ambice učit jsem žádné neměla. Trochu jsem přemýšlela o speciální pedagogice, ale ono i to herectví vyšlo náhodou, já jsem byla jako dítě taková všestranná, nevyhraněná. To byla všechno náhoda. Asi se projevily geny. Šla jsem na muzikál a říkala si, že to půjde…

A šlo?

Ale jo. Nějakou chvíli...

A čím žijete teď?

Mám teď moc hezké období. Chystáme Hovory o štěstí se Studiem DVA, takže trávím čas s Kryštofem Hádkem, Marikou Šopovskou, Michalem Slaným a Filipem Blažkem… Jana Stryková se tam se mnou střídá. Je s nimi strašná sranda, tak doufám, že se to pak přenese i na diváky. S Patrikem Hartlem zkouším poprvé a jsem z toho okouzlená, protože je dokonale připravený, milý, není to egomaniak a vypadá to, že má rád herce... Což taky není mezi režiséry úplně pravidlem.

Takže říkáte, že máme očekávat legraci?

Nejenom. Je to hodně o vztazích a jak víme všichni ze života, to je tragikomedie. Jsou to tři povídky, z nichž jedna je o klasickém páru a jeho starostech, druhá o mladé dvojici, která se nechá zavřít do obchodního domu do výlohy, a třetí o homosexuálním páru, který si pozve psychologa, protože to mezi nimi skřípe. Já žiju buď s Kryštofem Hádkem, anebo Michalem Slaným – a v našem bytě přebývá ještě někdo...

Že by tchyně?

No klidně to napište, ale nezaručuju, že skutečnost není jiná. ;-)

Uděláte si občas volno?

Samozřejmě, žiju jako každá máma – práce, děti, škola, kroužky... Takže i přes týden se něco najde. Ale já mám ráda i takové to polopracovní volno, jako zrovna teď nedávno, byla jsem s kosmetickou firmou Yves Rocher v Paříži a v Bretani, kde mají speciální lázně a ekohotel. Tak to je ideální volno, sice de facto pracovní, ale člověk si i odpočine, zrelaxuje, zajde do lázní, na květinovou farmu a tak. Další podobné volno budu mít na festivalu v Karlových Varech. Budu tam pracovně, ale chci si zajít denně aspoň na jeden dva filmy. Jinak si dělám taková náhlá volna, když zjistím, že to jde. Skoro vlastně z leknutí, že si to můžu dovolit. Vidím v kalendáři tři čtyři dny, kdy to vypadá volněji, dcera je zaopatřená – a jdu do toho! Léto budu mít sice letos hodně pracovní, ale poslední půlrok byl trochu volnější, tak jsem vlastně ráda.

Léto bude tudíž divadelní. A co film?

Měla bych točit něco od ledna pro Českou televizi, ale to je zatím pod pokličkou... Když už jsme u toho filmu, ráda bych pozvala všechny do kina na snímek Hany. Na to, že to je debut a že se točilo jen na tři kamery, což bylo absolutní pankáčské harakiri, to vyšlo úžasně. Byla bych ráda, kdyby si to lidi našli, je to pro české diváky... Protože jestli se bude chodit na kanální humor anebo na nějaké retro masovky, tak jsme fakt v háji. Duchovní hodnoty se úplně vytrácejí a to mě mrzí.

Takže vy nejste přehlcená filmem a divadlem? Ráda zajdete do kina nebo divadla, i když to máte v práci?

Jasně! Nedávno byla dcera na škole v přírodě a to jsem šla do divadla hned třikrát. Viděla jsem třeba úplně geniální představení Skutru v La Fabrice. Je to celé o černé díře a vesmíru a vztazích mezi planetami a podobně, samozřejmě metaforicky, protože je to de facto o vztazích mezi lidmi. Je to úžasné a vtipné.

Berete s sebou i dceru?

Ta kino miluje, chodíme spolu odmalička, bohužel někdy na jeden film i třikrát, to pak už musím zasáhnout! I do divadla chodí moc ráda, sama mi připomíná: „Mami, už jsme dlouho nebyly v Minoru!“

Jak snášíte tyhle dětské záležitosti?

Mě to baví. A taky znám trochu to prostředí a lidi kolem, takže podle toho vybírám. Nechodím na záležitosti typu lední revue, tam jsem byla jednou a už nikdy. Dokud na mě ještě malá dá, tak se ji snažím trochu kultivovat, vést k tomu, aby viděla něco, co za to stojí. Taky ji beru do galerií, třeba nedávno do White Gallery v Litomyšli.

Máte nějaké další společné zájmy?

Jídlo! Jsme obě velké gurmánky.

Jste kuchařská experimentátorka, nebo preferujete spíš českou klasiku?

Já jím všechno. Střídám to podle nálady, potřeby a stavu těla. Ideálně asi těstoviny – hlavně hodně pálivé.

Proč Jitku Schneiderovou neděsí stárnutí? Z jakého důvodu odmítá počítačové úpravy obličeje na fotografiích? A naslouchá své intuici? Přečtěte si to v nové Vlastě 25/2014!

Právě vychází nová Vlasta - nejoblíbenější týdeník pro ženy

V novém čísle najdete:

  • Rozhovor: Jitka Schneiderová, Barbora Poláková
  • Móda: Plavky podle postavy
  • Zahrada na balkoně
  • Kosmetická kápézetka
  • + RECEPTY SE ŠPENÁTEM
Předplatné Vlasty

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky