Držitelka ceny Thálie zářila více než padesát let v divadle Semafor. V sedmdesátiminutovém filmu se tak promítne kromě jejího osobního života i úspěšná kariéra. Mimo významné divadelní role ji znají hlavně děti jako hlas oblíbených animovaných hrdinů Káti a Škubánka.

Osudová láska a život bez dětí

Sommerová ve svém filmu divákům ukáže Molavcovou tak, jak ji zatím nepoznali. Sympatická herečka si své soukromí celý život pečlivě chrání. Velkou výjimku udělala až při natáčení dokumentu Klaunka. Snímkem dominuje pasáž, která je věnovaná jejímu partnerovi Alfredu Strejčkovi. Herce a dabéra provází následky Guillainova-Barrého syndromu. V roce 2018 náhle ochrnul, od té doby je upoutaný na invalidní vozík. „Jitka mi zachránila život. Lékaři mi řekli, že kdybych přijel jen o deset minut později, už by…,“ prozradil Strejček otevřeně. „Mám pocit, že náš vztah začal až ve chvíli, kdy přišla ta zákeřná nemoc, to se pak teprve ukáže, co v člověku skutečně je,“ zaznělo dále.

Molavcová ve snímku odpovídá otevřeně i na nejcitlivější téma. Sommerová jí položila otázku, která se týkala toho, že nikdy neměla děti. Herečka se v ten moment odmlčela na delší dobu a se slzou v oku odpověděla, že zkrátka nemůžeme mít všechno.

Silné dokumenty

Snímek o Jitce Molavcové je další ze série dokumentů o výrazných osobnostech české kultury. Předchozí dokumenty byly například o Soně Červené, Jiřím Suchém a Michaelovi Kocábovi. "Když se řekne klaun, vidím třeba Jana Wericha, Charlieho Chaplina, Bustera Keatona, bratry Marxe, Vlastu Buriana, Jiřího Šlitra, Bolka Polívku. Obdivuji Haškova Švejka. Pro mě je klaun něco posvátného. Už jako malá holka jsem vnímala humor jako jeden z největších pokladů na světě a záhy jsem pochopila, že je to prostředek, jak překonávat různá životní úskalí. Ale přitom mě taky přitahovaly dramatické příběhy plné vášně a temných barev," uvedla Molavcová k názvu dokumentu pro ČTK.

Snímek Klaunka uvede Česká televize 22. dubna.

Související články