Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jitka Molavcová: „Je dobré mít spiklence.“

Jitka Molavcová: „Je dobré mít spiklence.“
Jitka Molavcová: „Je dobré mít spiklence.“
Zdroj: Isifa.com, časopis Vlasta

Každý zná herečku Jitku Molavcovou od vidění. Ale ruku na srdce: Kolik toho o ní doopravdy víte? V exklusivním rozhovoru pro týdeník Vlasta a www.vlasta.cz prozradila mimo jiné, jak je na tom se stárnutím a osobní svobodou.

Diskutujte: Ve které roli je pro vás Jitka Molavcová nezapomenutelná?

Pohybujete se spíš rychle, nebo pomalu?
Miluju indiánský běh. Chvíli jdu a chvíli běžím. Mám ráda pohyb, který je propojený s tím vnitřním. Něco vás popožene a něco zas zastaví. Nemám kontinuální tempo. Moc ráda třeba plavu. Říkám, že chodím vyplavat pavouky. Chodím do velkého bazénu, nasadím si brýle a s každým tempem se ponořím a s každým dalším zase vynořím. Po mém soudu se lze proplavat až do úplné svobody... svoboda je pro mě v životě asi nejdůležitější.

Lze svobodně žít s někým?
Je zdraví prospěšné mít někoho, komu se dá věřit a s kým si člověk může popovídat. Není ale nezbytné s ním být denně. Je důležité ale denně vědět, že je. Že je někdo, kdo je schopen naslouchat. Je to největší fáze důvěry: mít spiklence, který se neptá. Který ví.
K tomu mě ještě napadlo, kolikrát se mě lidi ptají, jestli mi něco není. Většinu času mi nic není. Jen nežiju překotně a výrazně. Působím úsporně a lidi to znejišťuje. Nemám totiž vůbec potřebu se ke všemu vyjadřovat. Jen žiju. Nebaví mě pinožení se za něčím... Hledám vždycky něco v tom, co zrovna je.

V kom nebo v čem jste zatím našla největší poklad?
V přátelství se vzácnými lidmi, v přátelství s dětmi a také v přátelství s divadlem. Baví mě i hledat a nahlížet pod povrch divadelních postav, které jsem si mohla zahrát.Třeba taková Dolly Leviová. V té suverénní dámě jsem časem našla i to, co tam, podle recenzentů, autoři ani nedali. Mýma očima byla smutná a tolik toužila... Stárla a chtěla chytit ten průvod, co jde dál...

Jak stárnete vy?
Je dobré na stáří nemyslet, ale být ve střehu. Je důležité plynout. Nezamrznout v nějakém bodě. Prostě plout a máchat u toho rukama a nohama, aby bylo jasné, že se toho pohybu aktivně účastním a můžu do jisté míry i ovlivnit průběh a cíl. Také je důležitá genetika. Zdědila jsem náchylnost k smíchu a celkem hladkou pleť. Maminka, pravda, ještě pila smetanu a jedla droždí... Smetanu nepiju, ale droždí je v pivu, no ne?!
Takže část jejího jídelníčku dodržuji. No a pak je důležité dívat se životu přímo do očí. Neobelhávat sebe ani ostatní. To způsobuje křeče a divné grimasy.

Jak být ženou?
Být laskavá, ohleduplná a nebýt slepice. To je základ. A vědět, že co se doma uvaří, to se tam také sní.
Jsem pro ženskost a lidskost. A jeden muž mi stran ženskosti i lidskosti poradil už dávno a opravdu dobře: Když mi bylo čtrnáct patnáct, postávala jsem před zrcadlem a nevěděla, jestli si mám dát loknu přes ucho, nebo za něj, jestli si mám oko podmalovat černou, nebo modrou linkou...
Táta se na mě díval a říkal mi:„Nezáleží na tom, jak máš namalované oči, ale co máš v očích.“

Je něco, co je pro vás nedotknutelné?
Ano. Soukromí druhých. Ale všechno může někdo zmařit. Myslela jsem si třeba, že staré divadlo Semafor, se všemi podpisy na zdech a vzduchem, který dýchali největší umělci všech dob, je takové. Vidíte, není. Zbyla jen díra v zemi a vzpomínky. Možná ty jsou nedotknutelné...

Chtěla byste někoho ještě potkat?
Pepinu Rejholcovou. S Melicharovou potřebujeme kámošku, která vyznává stejné životní hodnoty, jako my dvě: humor, selský rozum, velkou opravdovou lásku a orosený pivo.
 

Celý rozhovor si přečtete v novém čísle týdeníku Vlasta, další informace naleznete také na novém serveru www.vlasta.cz

Právě vychází nová Vlasta - nejoblíbenější týdeník pro ženy

V novém čísle najdete:

  • Rozhovor: Jitka Molavcová
  • Důchodová reforma: jaká je pravda o úsporách
  • Tajná vášeň se mi vymkla z rukou
  • Velká příloha o bydlení zdarma!
  • Předplatné Vlasty

 ((bean:1:73))

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky