Doba první republiky přinesla na stříbrná plátna slušnou řádku půvabných hereček, které muži zbožňovali. Mezi ty vůbec nejznámější patří bezesporu Lída Baarová či Adina Mandlová, výčtem lze však snadno pokračovat. Své kouzlo měla i Jiřina Šejbalová, které o vlásek uniklo prestižní filmové ocenění.

Herečka se narodila v roce 1905 do rodiny nadané hudebnice a šikovného malíře. A právě proto se jí od rodičů dostalo podpory, kterou potřebovala. Jiřina nádherně zpívala, a proto to zpočátku vypadalo, že z ní bude zpěvačka. Zpěv dokonce studovala na konzervatoři. Následně dostala místo v brněnské opeře. Těžko říct, proč si místo neudržela, ale odehrála jen pár představení a její kroky směřovaly do Prahy.

Jiřina Šejbalová byla muži milovaná

Byť by Jiřina Šejbalová ve zpěvu ráda pokračovala, začaly ji zlobit hlasivky. Aby je zbytečně nenamáhala, rozhodla se pro kariéru čistě hereckou. Dostala nabídku do Národního divadla. Kdekdo by řekl, že se jednalo o nabídku, která se neodmítá. Přesně to ale Jiřina udělala.

S dalšími herci totiž spoluzaložila avantgardní divadlo Dada. Vedení Národního divadla ovšem o krásku s podmanivým hlasem velmi stálo, a proto jí po roce dali další nabídku. Tentokrát už Jiřina neodmítla.

Cesta na stříbrné plátno

Třicátá léta patřila k jejímu průniku do kinosálů. Zpočátku hrála nekomplikované role. Její herecký talent byl však nesmírný, a tak se později dostala i k rolím vážnějším. Velkým plusem pro ni byl pochopitelně i její vzhled. Spisovatelka a novinářka Marie Pujmanová o ní na konci dvacátých let dokonce napsala, že patří mezi nejatraktivnější ženy v Praze a má veškeré předpoklady, aby z ní byla skutečná hvězda.

Přesto její kariéra neměla takový spád jako v případě Lídy Baarové. Větších rolí se totiž dočkala až v pozdějším věku.

Velký návrat

Diváci mohli Jiřinu Šejbalovou vidět například ve filmech jako Cech panen kutnohorských, Kvočna či Maskovaná milenka. Právě po posledním zmíněném snímku se filmové produkci takřka nevěnovala. Hrála hlavně v divadle.

V roce 1957 se však s grácií k filmu naplno vrátila. Za snímek Vlčí jáma, ve kterém ztvárnila postavu stárnoucí Kláry, si vysloužila pozornost na filmovém festivalu v Benátkách a stala se jednou z favoritek na hlavní cenu. Ta ji však o jeden hlas unikla.

Kromě filmu se věnovala také televizní produkci. Zahrála si například v nesmrtelném seriálu Taková normální rodinka.

Magnet na muže

Muži Jiřinu kvůli jejímu vzhledu a charisma zbožňovali. A ona zbožňovala je. Ani manželství s úspěšných advokátem ji neodradilo od různých afér. Její manžel ji však velmi miloval a nechtěl o svou lásku přijít, a tak jí nevěry toleroval. Byli spolu více než třicet let, nikdy ale nikdy neměli. Jiřina Šejbalová přežila svého muže o devět let. V srpnu roku 1981 podlehla rakovině.