Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Obrazy po Jiráskové se prodaly za pakatel, proč dědička nezískala více peněz?

Jiřina Jirásková
Jiřina Jirásková
Zdroj: Profimedia
Jiřina Jirásková

Ještě štěstí, že se toho Jiřina Jirásková nedožila. Obrazy od Jana Zrzavého nebo Jiřího Trnky z její pozůstalosti se totiž v internetové aukci vydražily jen za zhruba půl milionu korun. Za díla tak slavných malířů přitom kupci většinou platí mnohem větší částky.

Známá herečka celý život sbírala práce od významných autorů jako byl Jan Zrzavý, Jiří Trnka nebo Luděk Marold. Určitě věřila tomu, že postupně shromažďuje díla, jejichž cena se jednou vyšplhá hodně vysoko. Také proto sepsala poslední vůli, ve které obrazy odkázala Janě Svítivé z Malenic. Chtěla tak zabezpečit ženu, která se o ni starala ke konci života.

Dostala „jen“ 441 tisíc korun

Jenže když univerzální dědička po Jiráskové obrazy nabídla Aukčnímu domu v Blatné, všechny naděje na výnosný prodej splaskly jako mýdlová bublina. Podle deníku Blesk se totiž více než dvacítka děl letos v červnu prodala "pouze" za 441 tisíc korun.

Herečce, která si zahrála například ve filmu Slunce, seno, jahody, se přitom podařilo získat slavná jména umělců jako byl Jan Bauch, Vladimír Suchánek nebo Jiří Anderle. Je proto zvláštní, že by jejich práce starožitníci ocenili tak nízko.

Záleží na technice a stavu obrazu

"V případě každého díla je nutné přihlédnout k mnoha dalším skutečnostem než pouze k tomu, o jakého se jedná autora," vysvětlila pro deník Blesk historička umění a kurátorka Kristýna Bejšovcová z pražské Galerie KODL.

Podle odbornice mezi důležité faktory patří technika nebo období, ve kterém práce vznikla, dále také rozměry a stav obrazu. "Můžeme vedle sebe mít několik děl od stejného malíře, ale cena oleje na plátně bude pravděpodobně vyšší než cena kresby tužkou na papíře, či dokonce grafiky, kdy byla umělcem vytištěna celá série. Tam je logicky cena nižší," doplnila Bejšovcová.

Jiřina Jirásková nikdy neměla děti, zemřela v lednu 2013.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky