Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jiřina Jirásková, žena obletovaná muži: Brodský jí však utekl přímo od oltáře

Zdroj: Profimedia.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (11)

Filmová kamera naštěstí mnohokrát zachytila krásu a šarm herečky, která zemřela v lednu před šesti lety ve věku 81 let. Nepoutala k sobě diváky a ctitele jen půvabem, ale i břitkými názory a neopakovatelným zastřeným hlasem.

Narodila se v Praze 17. února 1931, vystudovala hereckou konzervatoř, kam přešla z gymnázia.

K herectví měla sklony po tatínkovi, který byl nadšený ochotník. Její první profesionální kroky vedly do divadla v Hradci Králové. Od roku 1951 působila v Divadle Na Vinohradech, kterému zůstala celoživotně věrná.

První výraznou filmovou roli dostala ve špionážním snímku Smyk, ale objevila se před kamerou už v roce 1953 v TV snímku Krejčovaká povídka.

Zdroj: ČTK, archiv, archiv ČT

Ona a muži

S kolegou hercem Vlastimilem Brodským měla prý dokonce před svatbou, ze které však týden před termínem sešlo. "Vymluvil se mi, že mu umřela babička," glosovala to Jiřina Jirásková.

Jak herec zmínil ve své autobiografii, zaujala ho obrovskýma očima a humorem. Celý život měla řadu ctitelů, její skutečnou láskou byl však pouze režisér Zdeněk Podskalský, se kterým se potkala díky práci. To on objevil i její komediální talent.

Vdaná byla jako mladičká rok za herce Jiřího Pleskota. Se Zdeňkem Podskalským, který zemřel v roce 1993 se svatba nekonala. Dalšího muže už do svého života nepustila. "To nešlo, on byl mimořádný partner," řekla v rozhovoru pro LN.
 

Zdroj: ČTK, archiv, archiv ČT

Děti propásla

Herečka i její manžel prošli zákazy činnosti, zejména Zdeněk Podskalský nesměl dlouhá léta vůbec tvořit. Vědomě se rozhodli do složité doby dítě nepřivést, Jiřina Jirásková však ke konci života naznačovala, že toho pozděli velmi litovala.

Na snímku s dcerou kolegyně Veroniky Žilkové Kordulou Stropnickou.

Veškerou opatrovatelskou péči Jiřina Jirásková věnovala psímu mazlíčkovi, milovala plemeno francouzský buldoček. 

Zdroj: ČTK, archiv, archiv ČT

Světačka!

Možná nejslavnější rolí byla Marcela z nesmrtelné komedie Světáci (kterou režíroval její životní partner).

Výčet filmových a televizních rolí vydá na dlouhý seznam. Jiřina Jirásková se objevila už v historicky prvním československém seriálu Rodina Bláhova v padesátých letech.

Názor kafe.cz: Nejvíce jí to slušelo v legendárních Sňatcích z rozumu. 
 

Zdroj: ČTK, archiv, archiv ČT

Křivdy

Pro ostré slůvko často nešla daleko a její úsudky byly břitké a ostré jako jehličky. S kolegy vycházela dobře, ale několik výjímek by se našlo.

Nejvíce "zlé krve" rozbouřila éra, kdy působila v Divadle Na Vinohradech jako umělecká ředitelka (1990 - 2000). Tehdy dostali výpověď i takoví bardi, jako Petr Haničinec, odcházel Radoslav Brzobohatý. 

Sama v Na Vinohradech odehrála famózně celou řadu nezapomenutelných rolí, například Kleopatru, Královnu Kristinu, Večer Tříkrálový aj.
 

Zdroj: ČTK, archiv, archiv ČT

Síla přátelství

Kdyby byly "Jiřiny" pouhé rivalky, nikdy by nebylo možné pořídit takový snímek. Je však navzdory tomu, že působily ve stejné éře, poutalo přátelství.

Jiřina Jirásková se úzce přátelila také například se zpěvačkou Lucií Bílou, kterou v některých rozhovorech dokonce nazvala svou "dcerou", nebo s moderátorem Alešem Cibulkou.

Celý život však tíhla ke své mamince, se kterou do jejího vysokého věku sdílela společnou domácnost a pak měla doma její urnu.

Zdroj: ČTK, archiv, archiv ČT

Na konci cesty

Žila sama ve svém pražském bytě, ale přátelé ji neopustili. Nikdy se nevzdala své obligátní cigarety a oblékala, zdobila i chovala se do poslední chvíle jako dáma.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky