Jiřina Bohdalová letos slaví neskutečných 87. let ve světě showbyznysu a k tomuto výročí vyšel i film Svatá.

Přípravy trvaly téměř dva roky a štáb režiséra Jiřího Stracha snímek natáčel loni v srpnu a září.

„Přál jsem si najít příběh, ve kterém hraje hlavní roli žena požehnaného věku. Nechtěl jsem banální story žoviální seniorky, protože takových už paní Bohdalová pár sehrála. Hledal jsem příběh zajímavé, silné postavy, která mě bude bavit a iritovat zároveň. A pak jsem byl upozorněn na neuvěřitelné osudy jedné dámy, která se stejně jako naše hrdinka pohybuje na hranici hrdinství a podvodu. Její příběh měl všechny chutě, které jsem hledal a potřeboval,“ vysvětlil scenárista Marek Epstein.

Celý příběh se točí kolem Olgy v podání Bohdalové. Devadesátiletá vitální důchodkyně žije ve starším domku se svojí dcerou, učitelkou Hanou, kterou si zahrála Lenka Vlasáková.

Vztah matky a dcery je ovšem poněkud napjatý poznamenaný nejedním šrámem z minulosti.

Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom píše knížky a vypráví na besedách. Příběh byl inspirován skutečností a je celý založený na vyprávěním Věry Sosnarové (1931-2024).

Jiřina Bohdalová se s chováním své postavy zcela neztotožňovala, přesto ale měla pro Olgu jisté pochopení.

Sympatická není

„To je těžká otázka. Ona mi nijak sympatická není, ale mám pro ni pochopení. Musela jsem ji mít ráda, musela jsem si říct, že pro všechno to, co v příběhu vykoná, má svůj důvod. Neměla v životě štěstí na chlapy, na práci, na nic. Tak jednou ke stáru chtěla být šťastná, užitečná. Máme právo ji soudit? To krásné na tomhle dramatu je, že je to film s otazníkem,“ vysvětlila herečka v rozhovoru pro Blesk.

Zahrát některé vypjaté momenty nebylo pro Bohdalovou náročné, jelikož čerpala z vlastních zkušeností.

„Je všeobecně známé, že jsem měla tátu v padesátých letech odsouzeného na patnáct roků. Naštěstí byl v komunistickém kriminále jen něco přes šest let. I to byl obrovský kus života. Ale nerada vzpomínám na špatné věci. Jdu pořád dopředu a to, co se mi nelíbilo, potlačuji. Chci být šťastná a nápomocná štěstí šířit. Ještě nikomu se nevyplatilo, že si v sobě hýčká staré křivdy. Jenom si tím ničí svůj život,“ přiznala národem milovaná „Nesmrtelná teta“.

Ačkoliv je paní Jiřinka o dva roky starší než filmová Olga, museli jí maskéři pracně vytvářet starší vzhled, což herečku pobavilo i potěšilo současně.

„Rozesmálo mě, že mě v dvaadevadesáti letech museli v maskérně docela pracně zestařovat. To bylo příjemně úsměvné. Když se dožiju dalších let, už vlastně vím, jak budu vypadat,“ uzavřela Bohdalová, která ve dvaadevadesáti letech srší energií a stále patří mezi největší hvězdy českého showbyznysu.

Zdroj: Youtube