Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jiřina Bohdalová převezme Řád bílého lva, nenacházím slova, říká

Jiřina Bohdalová
Jiřina Bohdalová
Zdroj: Profimedia
Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová oslavila letos životní jubilejum, věk ji ale rozhodně nijak nebrzdí a je stále v neuvěřitelné formě. Herečku brzy čeká premiéra dalšího filmu a od prezidenta Miloše Zemana dostane výjimečné státní vyznamenaní! Předávání ale zatím komplikuje zdraví hlavy státu.

Jiřina Bohdalová má za sebou vskutku obdivuhodou kariéru. I když herečka letos slavila devadesáté narozeniny, ve svém věku je až neuvěřitelně vitální a kromě hraní v divadlech a televizních pořadech natáčí také celovečerní filmy.

Za svou celoživotní práci v showbyznysu Bohdalová dostala od prezidenta Miloše Zemana v roce 2013 medaili Za zásluhy a nyní jí udělil dokonce Řád bílého lva. Stejný řád obdržel loni Karel Gott, bohužel se ale významného ocenění nedožil.

Ze žijících Čechů mají Řád bílého lva jen exprezident Václav Klaus, kardinál Dominik Duka, generál Emil Boček či epidemiolog Roman Prymula.

Jiřina Bohdalová je z vyznamenání dojatá

"To je taková neskutečná pocta, že vůbec nenacházím slov," reagovala dle iDnesu dojatá Jiřina Bohdalová na zprávu, že dostane nejvyšší vyznamenání. 

Kvůli zdravotnímu stavu Miloše Zemana se ale slavnostní ceremoniál odložil na začátek ledna, kde by měli svá ocenění obdržet i ti, kteří ho minulý rok nedostali kvůli pandemii koronaviru.

Kromě Jiřiny Bohdalové dostanou stejný řád také kosmonaut Vladimír Remek, britský diplomat Alfred Duff Cooper, zesnulý miliardář Petr Kellner a též in memorian Alexander Hess, důstojník československého letectva.

Pět řádů a dvacet medailí, nechybí známý psychiatr Cimický

Bývalý vojenský pilot, jediný československý kosmonaut ve vesmíru a bývalý poslanec Evropského parlamentu Vladimír Remek by měl převzít Řád bílého lva za významné proslavení vlasti v zahraničí.

Za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti hospodářské ocení Miloš Zeman také Petra Kellnera, který tragicky zemřel letos v březnu při nehodě vrtulníku na Aljašce.

Zatímco Řád bílého lva dostane pouze pět jedinců, medailí Za zásluhy bylo letos uděleno celkem 20. Dostanou je například judista Lukáš Krpálek, který vybojoval zlatou olympijskou medaili, psychiatr Jan Cimický, hudební skladatel Karel Vágner nebo sportovní podnikatel Michal Černošek.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky