Nebyla zdaleka jediná, která věřila tomu, že kupuje originální obrazy. Nachytat se nechal také režisér Ivan Zachariáš, který má dostat 1 200 000 korun. Na svědomí má třeba seriál Pustina nebo Bez vědomí. Uznávanou umělkyní je také herečka Jiřina Bohdalová.

Ta si v dobré víře myslela, že kupuje obraz kubistického malíře Emila Filly – Zátiší s hrozny a dýmkou a ještě další dva údajně cenné obrazy. Celkem za ně dala pět milionů korun, což by v případě pravosti byla opravdu dobrá cena.

Bohdalová věřila tomu, že má doma pravé umění

Obrazy jí prodali Jaroslav Fröhlich, který by měl podle návrhu soudkyně dostat osm let, jeho žena Eva. Ta by měla jít do vězení na šest let a jejich pomocník Milan Trokan na sedm let. Verdikt je známý už od loňského srpna, ale písemné vyhotovení nějakou dobu trvalo. Všichni využili možnost odvolání.

„Obžalovaní jsou vinni, že jako členové organizované skupiny vydávali padělky uměleckých děl za originální obrazy předních českých autorů, mimo jiné Josefa Čapka, Josefa Lady, … Emila Filly, Václava Špály, … Jana Zrzavého, … a dalších. Opatřovali k nim znalecké posudky, laboratorní zprávy a různá odborná vyjádření…,“ zní rozsudek.

Herečka naletěla!

Obrazy skupina podvodníků prodávala zejména mezi lety 2013 až 2016. Prodali desítky olejomalej i náčrtů. Vydělali více než 30 milionů korun. Před 50 milionů pak mohli vydělat za obrazy, které měli v nabídce. Není divu, že Bohdalová prodejcům uvěřila.

Herečka totiž dala na slova svého známého. Byl to jej bývalý osobní bankéř z Komerční banky Radek Pokluda. „Poškozená si myslela, že jde o obrazy Komerční banky, která je někomu zabavila a pak je prodává. Poškozenou by nikdy nenapadlo, že si Radek Pokluda dělá vedlejší kšeft na sebe,“ vypověděla herečka u soudu.

Část peněz vysoudila zpět

Bohdalová posléze podala žalobu na peněžní ústav, který nese za svého bývalého zaměstnance vinu. Banka s ním však nechce mít nic společného. Pokluda navíc opustil Českou republiku a má žít na Fidži. Podle rozsudku by měl dostat odškodné také.

Prý netušil, že obrazy nejsou pravé. V kauze padělaných obrazů pro Bohdalovou nastal posun. Podle rozsudku Krajského soudu v Praze obdrží herečka 1,5 milionu s úroky z prodlení 9,5 procenta. Informace přinesl portál ahaonline.cz a Český rozhlas Radiožurnál.