Úplně nejčerstvější informací je, že se skladatel chystá na velký koncert v pražské Lucerně. „Bude to vlastně taková větší oslava mých 81. narozenin. Potěší mě, když přijdete a 6. února si se mnou zazpíváte písničku Nejhezčí dárek,” uvedl v rozhovoru pro cnn.iprima.cz.

Bude to jeho první sólový koncert a pro hudebníka to bude veliká srdcovka. V poslední době totiž prý hodně vzpomíná na Haničku Zagorovou i Karla Gotta, pro které napsal nespočet písní. „Odešli a je tu bez nich smutno. Tohle je vlastně jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl vystoupit v Lucerně. Říkám si, že dokud tu jsem, měl bych ještě rozdávat radost svými písničkami.”

Zmožek kolikrát napsal píseň a pak ji i sám nazpíval. Nejznámější je ale asi ta Už mi, lásko, není dvacet let. Její úspěch tehdy autora velmi překvapil. Lidé ji milovali, a tak se několik týdnů držela na předních příčkách prodejnosti gramodesek.

Už mi, lásko, není dvacet let

Další věcí, na kterou se Jiří Zmožek velmi těší, je kniha, která nese příhodně název jako jeho nejslavnější hit, tedy Už mi, lásko, není dvacet let. Dílo dali dohromady společně s dcerou Markétou, která je spisovatelka.

„Jde o knižní rozhovor a už v těchto chvílích si ji lze objednat v předprodeji a na pultech bude 6. března. Mám z ní velkou radost, bylo to hodně pracné, ale výsledek stojí za to. Ohlasy jsou skvělé, všichni, kdo ji zatím četli, jsou nadšení,” neskrývá radost jeden z nejúspěšnějších autorů české populární hudby.

Život ale nebyl pro Zmožka vždy tak radostný jako dnes, kdy se těší hned na dvě příjemné události. V roce 1994 mu zkrachovalo vydavatelství Carmen a on se ocitl v nelehké životní situaci. Podle jeho slov zkrátka nebyl na takový úspěch připravený, co víc, nebál se žádných rizik. „Možná je to přirozené, když se vám daří, nemyslíte na nezdar. Taky byla jiná doba, po revoluci jsme se všichni vrhli do podnikání a učili se za pochodu,” doplňuje tehdejší popis událostí.

Satan mu napovídal, ať se zabije

Smůla se ho držela i poté. Onemocněl a skončil v nemocnici, kde mu v krku našli nádor. Ten byl sice nezhoubný, nicméně operovat ho lékaři odmítli. „Obrostlo to jeho hlasivky. Kdyby to vyřízli, asi by skončil se slavíkem. Je to možná nepříjemné, ale nebolí to a tátovi to nijak v životě nepřekáží,“ řekl tehdy deníku Aha! Zmožkův syn Marcel, který je také hudebník.

Zmožek údajně přemýšlel i o sebevraždě. „Tehdy mi Satan povídal – teď to autem napálíš do zdi a budeš mít pokoj,“ vyjádřil se k celé věci pro ahaonline.cz. Spásu hledal u Boha, v jehož víře našel vykoupení a začal skládat křesťanské písně.

Největší Zmožkovy úspěchy ale už navždy zůstanou v srdcích posluchačů. Nikdo nemůže zapomenout na píseň Zvonky štěstí, kterou napsal pro Karla Gotta a malinkou Darinku Rolinsovou, Tam u nebeských bran, kterou nazpíval Michal Tučný, od Marie Rottrové Ten vůz už ujel a nebo podle jeho slov nejmilejší umělkyně Hanička Zagorová, která nazpívala Nešlap nelámej a Biograf láska.

Související články