Oblíbený herec Jiří Schmitzer neměl jednoduchý život. Nejen, že se ho kvůli autonehodě, při které zabil člověka, zřekli rodiče, ale dokonce si svůj prohřešek musel odsedět ve vězení. Sice byl po půl roce za dobré chování propuštěn, nikdy se však se zabitím nesmířil.

Psal se rok 1976 a Jiří Schmitzer se svým otcem Jiřím Sovákem právě natáčeli legendární film Marečku, podejte mi pero. Hráli zde otce se synem, tudíž jim role neuvěřitelně sedly, což je samozřejmě na celém filmu velmi znát. I když bylo velké štěstí, že se vůbec dotočil.

Schmitzer způsobil pod vlivem alkoholu smrtelnou nehodu

V průběhu natáčení totiž došlo k oné smrtelné nehodě, kdy Jiří Schmitzer pod vlivem alkoholu po cestě domů z divadelního baru srazil člověka, který na následky zranění zemřel. Policie našla herci alkohol v krvi, což nebylo nic překvapivého. Mladý Schmitzer se totiž často a rád napil. Když byl odsouzen na tři roky vězení ve Vinařicích u Kladna, bylo mu pouhých sedmadvacet let. Díky slušnému chování byl propuštěn po pouhém půl roce. Tím ale jeho smůla neskončila.

Otec Jiří Sovák mu toto selhání nikdy neodpustil. Dokonce se ho zřekl a vydědil ho. Dle magazínu Osudy slavných tenkrát pronesl: "Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jako dobytek, to se nepromíjí."

V podstatě byl tento tragický okamžik posledním hřebíčkem do rakve jejich vztahu. Schmitzer mu totiž nemohl odpustit, že opustil jeho matku Blanku. Ta se z rozchodu zhroutila a Jiřího psychicky týrala a vydírala, aby se s otcem nevídal. Ten nakonec dostal od soudu opravdu příkaz, že se s Jiřím nesmí vídat. Nakonec se ale stejně po letech setkávali před kamerou.

Odseděl si půl roku a pak byl za dobré chování propuštěn

Ani po propuštění z vězení Schmitzer na hereckou kariéru nezanevřel. Jeho první role po propuštění byla role hospodského ve filmu Postřižiny. Poté následovaly Slavnosti sněženek, Černí baroni, Vesničko má středisková nebo Bumerang, za který získal Českého lva. Z pozdějších let si připomeňme Krásku v nesnázích či U mě dobrý.

Všichni s napětím očekávali, jak dopadne seriál Chalupáři, kde se opět setkal před kamerou se svým otcem. Ten mu v legendárním snímku hrál dědečka. A i když byste nikdy na hereckých výkonech nepoznali, že se spolu tito dva muži nebaví, opravdu tomu tak bylo. Seriál dopadl dobře jen díky tomu, že byli oba skvělí herci a profesionálové. Otec se synem se však nikdy neusmířili a Jiří nešel tatínkovi ani na pohřeb.

Související články