Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jiří Schelinger: Příčinou většiny jeho problémů byla láska, kvůli ženě i zemřel

Jiří Schelinger
Jiří Schelinger
Zdroj: Profimedia
Jiří Schelinger

Jiří Schelinger se narodil 6. 3. 1951. Své největší hity skládal převážně v noci a za poslechu Beethovena.

První pokus

Během studia na osmileté střední škole se držel zpátky, dokonce tam vytvořil skupinu pro kytarové nadšence. Ale na učilišti, kde se měl vyučit instalatérem, se mu kázeňské problémy lepily na paty. V roce 1968 byl zadržen pro podezření z podvodného jednání. Se svými spolužáky po Nuslích vylepoval plakáty s hesly, která upozorňovala na politické pnutí.

Vzali ho sice do vazby, ale polehčující okolností bylo, že heslo "Rusáci a uzený nejlepší jsou studený“ už pro něj bylo za hranou. Za mřížemi se pokusil o demonstrativní sebevraždu. Byl převezen do Bohnic, podstoupil řadu psychiatrických vyšetření a nakonec získal modrou knížku, která ho zbavila povinné služby v armádě.

Na dosah hvězd

Svou první kapelu Nothing But Nothing založil Schelinger už na základní škole. Od začátku spolupracoval s těmi nejzvučnějšími jmény - Jaroslav Uhlíř (74), Zdeněk Svěrák (83) nebo František Ringo Čech (76). V roce 1977 se kolem desky Hrr na ně ... stahovala oprátka cenzury. Obavy byly ale zbytečné a od té doby jeden úspěch střídal druhý. Vystupoval v Rusku, v Polsku dělal předskokana skupině Smokie.

Ženy

Se zdravotní sestřičkou Alenou se zpěvák seznámil na koncertě v libereckém hotelu Imperial. Domluvili se na schůzce v Praze a hned spolu začali chodit. Žili u Schelingerových rodičů a ve dvou místnostech se tísnili ještě s jeho bratrem Milanem (67). Když Alena otěhotněla, měl už zpěvák rozjednaný projekt a často nebyl doma. Ona tak trávila celé dny u své tchyně. S dcerou Andreou měl krásný vztah a ani po rozvodu na ni nezanevřel. První manželství skončilo bohužel velice rychle. Během koncertu v Litoměřicích okouzlila Schelingera fanynka a velké lásky s Alenou byl konec. S Jitkou Poledňákovou byl ale jen půl roku, krátce po rozvodu přišla náhlá smrt. Ke své první ženě se ale často vracel a zpytoval svědomí, protože nebyl v novém vztahu spokojený.

Pravda nebo lež?

Kolem Schelingerovy smrti je spousta neznámých. Nerozvážný skok do Dunaje dává prostor pro spekulace. Zatímco oficiální verze mluví o bujaré zábavě a hecování, rodina si myslí, že šlo o tlak StB. Tehdejšímu režimu vadila zpěvákova hudba a truc, který do ní vkládal. Často byl obviňován z maření výchovy mládeže.

První skokan se zachránil, chytil se nastražené bójky. Zvláštní je, že v kapele pracoval jako produkční, ale profesí byl potápěč. Zpěvák byl nalezen v kožichu a dívka, kvůli které celý spor vznikl, nechtěla za žádnou cenu vypovídat. Schelingerovo tělo dodnes nikdo neidentifikoval, i tak má hrob na Olšanských hřbitovech.

Jedinou dědičkou byla dcera Andrea. Její otec byl slavný a dokázal strhnout davy, ale neměla zdaleka takové štěstí jako třeba Fraces Bean Cobain (27). Po Schelingerovi jí zbyly jen dluhy a kožich. Nic víc.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU