Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Poslední měsíce Jiřího Menzela: Co se dělo v domě, kam jej převezli z nemocnice

Jiří Menzel
Jiří Menzel
Zdroj: Profimedia
Jiří Menzel

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel Jiří Menzel. Zdravotní komplikace ho provázely už roky. V roce 2017 podstoupil náročnou operaci kvůli infekci mozku a od té doby byl upoután na invalidní vozík. Na veřejnosti se příliš neukazoval. Pokud se tak stalo, vždy hýřil úsměvy. Jaké byly jeho poslední chvíle?

Na operačním sále se ocitl v roce 2017. Jednalo se o mnohahodinovou operaci hlavy. Byl vlastně zázrak jak dobře na tom Jiří Menzel posléze byl. Spekulovalo se, že měl zánět mozkových blan. „Nezlobte se, je to soukromá věc, vůbec se vám k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekla pro TN.cz jeho manželka Olga Menzelová.

Menzel byl následně v umělém spánku. Po probuzení a zlepšení jeho zdravotního stavu se mohl vrátit do tepla domova, kde se o něj Menzelová starala až do jeho konce. Od operace se na veřejnosti ukazoval málokdy. Pokud přeci jen, byl samý úsměv, i když byl upoután na invalidní vozík.

Jiří Menzel strávil v nemocnicích a rehabilitačních zařízeních takřka rok. Byl pak logicky rád, že může trávit čas s manželkou a svými dvěma dcerami Aničkou a Evičkou. „Spousta z vás ví, že máme za sebou náročné období, kdy se intenzivně řešil zdravotní stav mého muže,“ napsala Olga před rokem na Instagram.

„Věřte tedy, že jsme spolu doma, máme se dobře a užíváme si společný čas. Jsme šťastní za to, že jsou v našem životě tak úžasní lidé, kteří naši rodinu obklopují a stávají se její součástí,“ děkovala veřejnosti. 

Osudová láska

„Vřelé poděkování posílám všem, kteří ušli trnitou cestu s námi a stále s námi zůstávají! S mým mužem Jiřím Menzelem vám za celou rodinu posíláme pozdravy a poděkování a několik momentů plných pozitivní nálady,“ zveřejnila u snímků povzbudivá slova.

Ještě před rokem se Menzel ukázal s Olgou ve Stavovském divadle, kde společně zhlédli inscenaci Figarova svatba. Výletů ven bylo ale čím dál méně a jeho zdravotní stav se začal zhoršovat. Potřeboval péči 24 hodin denně. Oscarový režisér zemřel 5. září.

Prvotřídní péče

„Jiřinko náš milovaný, nejstatečnější ze všech statečných. Včera večer doma v našich náručích tvoje tělo opustilo náš pozemský svět. Bylo nám velkou ctí, že jsme tě mohly doprovodit na tvojí poslední cestě. Tvoje láska ke mně a našim holkám byla láskou, která si neklade podmínek,“ napsala jeho manželka na sociální síť.

„Jiřinko, děkuju za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuju i za ty těžké poslední 3 roky. Stále jsi mi pomáhal svou statečností, chutí, neobyčejnou vůlí do života a humorem.“ vzkázala mu Olga.

„Hladíme tě a milujeme tě z celého srdce navěky. Tvoje holky. Olinka, Anička, Evička,“ dodala Menzelová. Jiří Menzel zůstane pro filmový svět navždy ikonou. Podle knihy Bohumila Hrabala natočil snímek Ostře sledované vlaky, za který v roce 1968 získal Oscara. Na svém kontě má filmy jako Postřižiny, Skřivánci na niti, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky