Jiří Menzel, autor legendárních snímků jako Ostře sledované vlaky, Postřižiny, či Slavnosti sněženek, zemřel minulý rok v září, ve věku 82 let.

Známý režisér bojoval se zdravím od roku 2017, kdy prodělal zánět mozkových blan a následnou operaci mozku, po které mu bohužel zůstaly trvalé následky. Osudným se ale Menzelovi nakonec stal covid-19, se zákeřným virem si totiž jeho oslabený organismus nedokázal poradit.

O Menzela se až do poslední chvilky starala jeho manželka Olga. "Prožila jsem v přímém přenosu umírání mého muže na covid-19. Psychicky to byla nejnáročnější péče, kterou jsem s Jiřím zažila. Být oblečen od hlavy až k patě v ochranném obleku, v brýlích, rukavicích, bez možnosti ho políbit, bylo nejvíc depresivní v mém životě," prozradila vdova a trojnásobná maminka Idnesu. Menzelové pak na čas lékaři nasadili antidepresiva.

Menzel měl jasné poslední přání, půlka jeho popele poletí na Mallorku

Jiří Menzel na svou manželku Olgu konkrétní požadavky na rozptýlení popela a dokonce jí zakázal uspořádat veřejný pohřeb. Obě přání režisérovi chce nyní vdova splnit.

"Cokoli, co souviselo se smrtí, Jirka vždycky nesnášel. Na hřbitovy nechodil a řekl, že žádný pohřeb nechce. To jsem mu splnila a udělala jen rozloučení," vysvětlila Menzelová Aha!.

Trojnásobná maminka rozdělila popel svého zesnulého muže na dvě poloviny a jednu plánuje odvést do Španělska. "Sám si vybral místo, kde jsme společně vypili několik lahví vína. Je to na Mallorce, ale není to pro veřejnost. Vždy říkal, že na tom místě chce být s námi navěky," dodala.

Fanoušci se konečně dočkají, Menzelův památník bude v Praze

Druhé místo, kam plánuje Olga Menzelová uložit ostatky svého muže, se nachází v Praze. Vyjednat stavbu pomníku pro Menzela v této V.I.P. lokaci prý není vůbec jednoduché a proto se celá záležitost protahuje.

"Stále o tom jednám. Ze strany přátel a fanoušků Jirkových filmů se ke mně dostává spousta dotazů, kam mohou přijít k jeho pomníčku a zapálit mu svíčku. Můžu prozradit, že to místo se silně váže ke Karlu Čapkovi, a pevně věřím, že se během letošního roku podaří vše zrealizovat," prozradila vdova výše zmíněnému webu.

Podle stejného zdroje by se měl pomník nacházet konkrétně na Slavíně, na pražském Vyšehradě. Právě tam je mimo jiné pohřben spisovatel, novinář a dramatik Karel Čapek.

Olga Menzelová je matkou tří dětí, Menzel by ale biologický otec pouze prostřední dcery.

Související články