Jiří Menzel byl pro Jaromíra Hanzlíka zásadním člověkem. Nejen, že mu pomohl v kariéře, ale ještě ho odnaučil kouřit. „Jiří byl zapřisáhlý nekuřák, nenáviděl kuřáky a já jsem v době natáčení Postřižin ještě kouřil,“ svěřil se Hanzlík v rozhovoru pro Reflex.

„Věnoval mi tehdy svou fotku, obrovskou, metr na metr a půl, ještě ji mám schovanou, kde ze srandy stojí s cigaretou v ruce. „Jaromíre, podívejte, jak to hnusně vypadá,“ připsal mi k tomu místo věnování. Přestal jsem díky tomu. Navždycky,“ vzpomíná herec.

Menzel a Hanzlík byli přátelé

Z natáčení s Menzelem má nespočet zážitků, na které nikdy nezapomene. „Jednoho dne přijel na natáčení exteriérů v lese ve Slavnostech sněženek svým Saabem. Vystoupila s ním půvabná žena, dcera Charlie Chaplina. Ne Geraldina, ale prostě jedna z nich, řekl bych, že Josephine. A my z toho byli per plex,“ vypráví Hanzlík.

„Jiří Menzel na to nonšalantně: hodná holka, moje kamarádka, přijela se na nás podívat. Jenže tehdy neexistovaly cateringy, my byli sami v pustém lese, bez jídla i bez pití, a jediné, čím jí šlo pohostit, bylo kafe. Tak tam Jiří na plynovém bombě vařil kávu a učil Chaplinovu dceru, jak musí nejdříve nahřát hrneček, aby to mělo správnou chuť,“ směje se.

„Vždycky, když si dělám kávu, tak si na něj vzpomenu. A občas si ten hrníček doma i nahřeju. To víte, režiséři mají na herce velký vliv,“ myslí si herec.

Menzel měl dle Hanzlíka rád lidi a lidi měli rádi jeho. Spousta režisérů je známých pro svou nerudnost a ne příliš přívětivé jednání s herci. Menzel byl v tomhle jiný. Byl pokorný a vřelý. Neustále své přátelé něčím příjemně překvapoval.

Menzel odnaučil Hanzlíka kouřit

„Chtěl lidi bavit, ale taky povznést. Však mu také scénáře psali Zdeněk Svěrák s Bohumilem Hrabalem. Divák ho strašně zajímal, ale zároveň se mu nepodbízel. Jeho filmografie, od Ostře sledovaných vlaků až po Donšajny, to dosvědčuje jasně,“ myslí si.

„Před natáčením Postřižin pracoval jako hostující režisér v divadle tuším v Německu a přivezl si odtamtud světle zelený, manšestrový oblek. „Jirko, vy máte tak krásný oblek, ten jste si ale dobře pořídil,“ obdivoval jsem ho. A když byla premiéra Postřižin, tak on mi ty šaty, zabalené jako dárek, věnoval,“ dojímá se Hanzlík.

Po vleklých zdravotních problémech nás opustil 5. září. Jeho příznivci, přátelé a rodina na něj do smrti nezapomenou. „Jiřinko, děkuju za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuju i za ty těžké poslední 3 roky. Stále jsi mi pomáhal svou statečností, chutí, neobyčejnou vůlí do života a humorem,“ napsala na sociální síť jeho žena Olga.