Jiří Macháček se narodil 6. července 1966 v Litoměřicích. V patnácti se přestěhoval do Prahy a vystudoval kromě Konzervatoře Jaroslava Ježka i Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde získal titul JUDr. Nakonec se ale právníkem nestal, protože ho přece jen trochu víc lákal film a divadlo.

Na DAMU se hlásil čtyřikrát a když ho konečně přijali, stejně studia nedokončil, ale evidentně mu to na umu a oblíbenosti neubralo. V 90. letech se dokonce stal členem divadla Sklep, ale měl angažmá i v Divadle Na zábradlí nebo Na Jezerce.

Macháček se prosadil i v rozhlase. Moderoval stanici Radia Limonádový Joe a působil jako mystifikátor Dr. Vinnetou v Radiu Mama. Tuto přezdívku si zvolil proto, že právě Vinnetou byl jeho dětským hrdinou a Macháček dlouhá léta věřil, že opravdu existuje.

Poprvé Macháček zazářil v Návratu idiota

Poprvé jste Macháčka mohli zaregistrovat v roli Roberta ve filmu Návrat idiota, kde sice exceloval Pavel Liška, ale i tak na sebe uměl už tam Jiří strhnout pozornost. Pak ale přišel rok 2000 a s ním kultovní komedie Samotáři, která ho vynesla na vrchol. Za roli zhuleného Jakuba, který si nepamatuje, že už jednu holku má a česká hymna mu zní tak nějak instrumentálně, získal Českého lva za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Tímto úspěchem na sebe další skvělé role nenechaly dlouho čekat. Následovalo Horem, pádem, Medvídek, Kráska v nesnázích, Nestyda, Ženy v pokušení nebo Muži v naději. Jeden čas se zdálo, že je dokonce dost přemacháčkováno. V posledních letech vzpomeňme na velkofilm Toman, kde ukázal, že umí hrát i vážné role.

Vystudoval sice práva, zahořel ale láskou k hraní a hudbě

Macháček kromě lásky k hraní zahořel i láskou k hudbě. Kdo by neznal jeho kapelu MIG 21, kde působí jako frontman, zpěvák a textař. Jejich hity lidé milují a často si broukají písně jako Snadné je žít nebo Malotraktorem. V průběhu covidu Macháček natočil v pořadí pátou desku s názvem Džus noci. Většinu pandemie trávil umělec na svém hausbótu, kde se mu dle jeho slov nejlépe tvoří.

O svém soukromí Jiří příliš nemluví. Ví se, že je rozvedený a od roku 2000 žije s o dvanáct let mladší partnerkou Kristinou Dufkovou, se kterou má dceru Bertu a syna Antonína. Seznámili se v baru v Písku, kde Kristina studovala. A i když jsou spolu tolik let, svatbu od nich nečekejte. Po prvním rozvodu na ni prý herec nevěří a považuje ji za zbytečnou. Kristině to ale prý nevadí a partneři jsou spokojeni tak, jak jsou.

Zdroje: Týden, Šíp

Související články