Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jiří Lábus musel s covidem do IKEMu: Léčili ho stejně jako Trumpa

Jiří Lábus
Jiří Lábus
Zdroj: Profimedia
Jiří Lábus

Přestože byl očkovaný, onemocnění covid-19 se herci Jiřímu Lábusovi stejně nevyhnulo. Navíc, jak se zdá, se někde nakazil agresivnější mutací delta. Jeho tělo nebylo schopné produkovat dostatek protilátek, a tak musel herec podstoupil léčbu v pražském IKEMu. Od lékařů dostal lék, kterým se z covidu vyléčil i bývalý americký prezident Donald Trump. 

Herec a bavič Jiří Lábus má za sebou pořádně perné dny. I přes očkování se totiž nakazil tolik obávaným koronavirem, v důsledku čehož musel spěchat do nemocnice. Díky vakcinaci se podle Blesku naštěstí potýkal jen s mírný průběhem nemoci, jeho tělo ale nebylo schopné produkovat dostatek protilátek, aby z organismu nemoc vypudilo. Podle všeho se herec nakazil závažnější mutací delta. V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny mu byl podán lék REGN-Co-V2, který by si měl s nemocí poradit. Stejný přípravek obdržel v minulosti také například bývalý americký prezident Donald Trump.

Už je doma

Podání léku probíhalo u herce ambulantně a krátce po úkonu byl propuštěn domů. „Mám po šesti měsících od očkování slabou ochranu proti viru, proto mi dali kapačku, v níž byly ochranné látky. Stejnou léčbu podstoupil i Trump,” nechal se herec po návštěvě zařízení slyšet. Předtím, než obdržel lék, herce sužovaly zvýšená teplota, rýma a kašel. Nyní je mu ale podle informací webu TN.cz dobře. V izolaci musí zůstat do 8. listopadu. 

Lék není určen pro každého

Lék REGN-Co-V2 je přípravkem od firmy Regeneron a je složen ze dvou monoklonálních protilátek kasirivimab a imdevimab a přednostně je podáván lidem nakaženým covidem z ohrožených skupin, kteří už například bojují i s jiným onemocněním, jehož průběh by mohl covid zhoršit. Látka se podává nitrožilně podobně jako infuze. Podle webu iDNES jej pacienti obdrží jen ve velkých nemocnicích.

Přípravek je rovněž nutné podat v počáteční fázi onemocnění, a to nejpozději do sedmi dní od začátku obtíží, a nejpozději do tří dnů od pozitivního testu na covid-19. Zároveň může být lék podán jen těm, kteří mají lehký až středně těžký průběh nemoci. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky