Herec a bavič Jiří Lábus má za sebou pořádně perné dny. I přes očkování se totiž nakazil tolik obávaným koronavirem, v důsledku čehož musel spěchat do nemocnice. Díky vakcinaci se podle Blesku naštěstí potýkal jen s mírný průběhem nemoci, jeho tělo ale nebylo schopné produkovat dostatek protilátek, aby z organismu nemoc vypudilo. Podle všeho se herec nakazil závažnější mutací delta. V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny mu byl podán lék REGN-Co-V2, který by si měl s nemocí poradit. Stejný přípravek obdržel v minulosti také například bývalý americký prezident Donald Trump.

Už je doma

Podání léku probíhalo u herce ambulantně a krátce po úkonu byl propuštěn domů. „Mám po šesti měsících od očkování slabou ochranu proti viru, proto mi dali kapačku, v níž byly ochranné látky. Stejnou léčbu podstoupil i Trump,” nechal se herec po návštěvě zařízení slyšet. Předtím, než obdržel lék, herce sužovaly zvýšená teplota, rýma a kašel. Nyní je mu ale podle informací webu TN.cz dobře. V izolaci musí zůstat do 8. listopadu.

Lék není určen pro každého

Lék REGN-Co-V2 je přípravkem od firmy Regeneron a je složen ze dvou monoklonálních protilátek kasirivimab a imdevimab a přednostně je podáván lidem nakaženým covidem z ohrožených skupin, kteří už například bojují i s jiným onemocněním, jehož průběh by mohl covid zhoršit. Látka se podává nitrožilně podobně jako infuze. Podle webu iDNES jej pacienti obdrží jen ve velkých nemocnicích.

Přípravek je rovněž nutné podat v počáteční fázi onemocnění, a to nejpozději do sedmi dní od začátku obtíží, a nejpozději do tří dnů od pozitivního testu na covid-19. Zároveň může být lék podán jen těm, kteří mají lehký až středně těžký průběh nemoci.