Roli otce Krause scénáristé Jiřímu Kodetovi napsali doslova na tělo, a to byli ještě poměrně mírní. V reálném životě byl totiž umělec velmi temperamentní a svým emocím, zvláště těm negativním, dával otevřeně průběh. 

Mezi herci se dodnes traduje historka, která jeho povahu vystihuje asi nejlépe. Jednou pozval své kolegy z divadla domů na oběd. Slíbil jim přitom srnčí maso na smetaně. Doma se ale od manželky dověděl, že se jí nepodařil knedlík, a místo toho nabídla rýži nebo halušky. To ovšem Jiřího Kodeta rozzlobilo, začal se s ní hádat a pekáč srnčího vyhodil otevřeným oknem ven. Překvapené kolegy poté raději pozval do protější hospody na utopence s cibulí. 

Jako otec byl zásadový a pevný

Jeho dcera, herečka Bára Kodetová, zase prozradila, že také jako otec se své nejslavnější roli v mnohém podobal. “Moc ráda vzpomínám na dětství, speciálně na dokumenty o holokaustu, které jsem musela sledovat, když mi bylo možná dvanáct. Táta nás vedl opravdu velmi důsledně,” zavzpomínala pro server iDNES.cz. 

Když se rozvášnil, bylo opravdu těžké ho zastavit. To, co ho zajímalo, ho totiž dostávalo do stavu jakéhosi divokého vytržení. “Táta vždycky přišel z divadla a vyprávěl mamince, co se v tom divadle všechno dělo, a když to vyprávěl tři hodiny a maminka už nemohla, tak vytáhl nás. To byly tak dvě ráno. Do toho si začal pouštět Beethowena, takže jsme museli poslouchat takhle v noci klasickou hudbu, a vždycky nám u toho vyprávěl, co skladatel tím určitým taktem myslel,” řekla Bára Kodetová s úsměvem. 

Že se zhostil právě role vášnivého pana Krause, je podle svých slov dodnes ráda. “Jsem vděčná Honzovi Hřebejkovi, že s ním to natáčení vydržel a že to dali dohromady. Protože to je esence mého táty. Tam je ta bolest, melancholie, a zároveň je tam vidět ta laskavost. Jemu šlo vždycky o podstatné věci, aby byla profesionálně odvedená práce a aby svět byl lepší. Jsem vděčná za to, jak mě táta vychoval,” dojemně na tatínka zavzpomínala jeho dcera. 

Dětství neměl zrovna jednoduché

Jiří Kodet se narodil v roce 1937 legendární herečce Jiřině Steimarové a sochaři Janu Kodetovi. Poté, co se jeho rodiče rozvedli, se jeho matka provdala za automobilového závodníka Jaroslava Juhana. S ním si malý Jiří velice rozuměl, jeho nevlastní otec ale v roce 1951 emigroval. Kodetovu maminku kvůli tomu vyhodili z Národního divadla a Jiří byl vyloučen z gymnázia.

Nastoupil proto na jezdecké učiliště, ale tento obor ho příliš nezaujal. Naopak začal snít o dráze herce. Ve studiu se rozhodl pokračovat na DAMU, kam se na druhý pokus dostal.

Související články