Jiří Kajínek se narodil v Pardubickém kraji v malé obci Prackovice. Ve škole mu to šlo samo, nemusel se příliš učit, tak měl dostatek času věnovat se sportu. Hrál v žákovském fotbalovém týmu a prováděl klukoviny s kamarády. Prostě takový fajn český kluk.

Podle kamarádů nepil, nekouřil a holky ho milovaly. Na škole, kde se měl vyučit opravářem zemědělských strojů, se však bohužel chytl špatné party a začal vykrádat chaty a chalupy. Také hrál po hospodách karty. Už v roce 1974 byl poprvé odsouzen a přišel trest.

V té době měl nastoupit na vojnu, kam se docela těšil, protože měl zdatnou fyzičku. Nakonec tam ale nenastoupil kvůli nehodě na motorce, ze které se dlouho zotavoval. Dokonce mu prý hrozilo ochrnutí. Každopádně tím získal modrou knížku, a mohl krást dál.

V následujících letech byl několikrát vězněn pro majetkovou trestnou činnost. Při jednom ze zatýkání se Kajínek popral s příslušníky VB, a jeho trest konečně začal být zajímavý. Nevztahovala se na něj ani Havlova amnestie. Požádal ale o prominutí trestu, což mu bylo umožněno.

Pak ale přišel rok 1993 a ona záhadná vražda, za kterou byl Jiří Kajínek odsouzen na doživotí. Kajínek měl tehdy prý za peníze zastřelit v Plzni podnikatele a jeho ochranku. Druhý člen ochranky však přežil, a Kajínek si v červnu roku 1998 vyslechl rozsudek – doživotní trest.

Odsouzený od začátku tvrdil, že s obviněním nesouhlasí, a snažil se dostat z vězení jakýmkoliv způsobem. Podařilo se mu uprchnout z Mírova, jedné z nejlépe střežených věznic u nás. Na svobodě se mu podařilo přežívat asi měsíc. Přechodné bydliště našel u manželky jednoho z orlických vrahů. Se ženou Ludvíka Černého si dokonce užíval vášnivé chvilky.

Kajínek podával odvolání za odvoláním, bránil se všemi dostupnými způsoby. Svou vinu nikdy nepřiznal, a dokonce se stal celebritou s početnou fanouškovskou základnou. V roce 2010 o něm byl natočen film s názvem Kajínek.

Tehdy se i Miloš Zeman nechal slyšet, že uvažuje o milosti pro Jiřího Kajínka. Od té doby psala o Kajínkovi snad všechna média. Nakonec byl 23. května 2017 venku. Brána se otevřela, a muž ve svítivém tílku Adidas byl zase volný.

Od té doby je Jiří celebritou, která navštěvuje nejrůznější talk show a zábavné televizní pořady. Fanoušci po něm chtějí autogramy a píší se o něm knihy. V době koronaviru se Kajínek například baví tím, že nahrává videa na YouTube. V nich popisuje svůj případ a snaží se obyčejným lidem přiblížit život za mřížemi.