Jiří Kajínek: Mé jméno mě uživí

Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
Zdroj: profimedia
Jiří Kajínek

Jiří Kajínek patří mezi naše nejznámější vězně a na svobodu se dostal díky prezidentu Miloši Zemanovi, který mu v květnu 2017 udělil milost. Známý recidivista, původně odsouzený na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus o vraždu, tvrdí, že nic z toho nespáchal, ale přiznává vykrádání domů. Podle něj však nejde primárně o odcizení peněz, ale o to, že někomu narušíte soukromí.

Vypadá to, že z Jiřího Kajínka je nový člověk. Zlodějinou už se rozhodně neživí. Dříve tomu však tak nebylo, ale na svobodě má dostatek času zpytovat svědomí. „Neuvědomoval jsem si to, že když jdu a otevřu dům, byt a trezor, tak nejde jen o peníze. Jde i o to narušení toho soukromí. Dneska bych nic takového neudělal. Já jsem se prostě v mládí naučil věci, které dřív lidi neuměli,“ svěřil se Jiří Kajínek se svým umem v Xtv.

Krádeže tedy nikterak nepopírá, ale že by měl někomu vzít život? To se prý nikdy nestalo. Podle něj byl za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu odsouzen neprávem. „Já usiluji o nový proces, ale to není tak jednoduché. Soudu předložíte x nových důkazů a soud je zamítne a řekne, že jsou irelevantní a nezajímají ho. Mým cílem je to, aby byla povolená obnova řízení a mohlo se u soudu prokázat, že jsem v tom vězení vůbec neměl být,“ hájí se Kajínek, který tvrdí, nikdy nic tak krutého nespáchal.

Jiří Kajínek má práce nad hlavu

Po propuštění z vězení se stal takřka celebritou a nebál se toho využít. V pořadu Já, Kajínek na televizi Prima ochotně popisoval, kde se do jakého domu dostal bez klíčů, ale zároveň opět mapoval svůj případ. „Bylo rozumné ukázat veřejnosti, jak to vidím já z mého pohledu,“ řekl a vzápětí se kál.

Dodnes popírá, že by se dopustil vraždy

„Já dneska nebudu říkat, že jsem byl nejčistší beránek, kterej nikdy nic neudělal. Ano, já jsem se dopustil trestních věcí, ale ty jsem si odseděl. Za ty jsem byl odsouzenej. Já jsem byl odsouzenej za krádež v roce 1985. Já jsem se ze to tisíckrát omluvil a všechno jsem zaplatil. Vyšel jsem z vězení a nedlužil jsem nikomu ani korunu. Naopak hodně lidí dluží mně peníze,“ pokračoval Kajínek, jenž si na nedostatek práce po třiadvaceti letech ve vězení nemůže stěžovat. 

Jeho jméno ho s přehledem uživí

„Dostávám mnoho nabídek na strašně zajímavý projekty, ale z deseti projektů je devět nesmysl. Pak je ale jedna věc, která se mi třeba líbí, a tak na ní spolupracuju. To může být cokoli. Nechci to specifikovat. Mám strašně moc práce pořád. Připravuju tu obnovu řízení. To není sranda,“ řekl a zároveň přiznal: Mé jméno mě uživí. Nebýt v doživotní cele a neřídit se podle režimu je pro něj všechno.

„Vážím si svobody. Já si vážím toho, když se ráno probudím, kouknu se na okno a není tam žádná mříž. Jsem nadšenej,“ dodal Jiří Kajínek.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky