Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jiří Hrzán (†41): Kdyby si svou vášeň odpustil, mohl tu možná ještě být

Jiří Hrzán
Jiří Hrzán
Zdroj: Reprofoto/Youtube
Jiří Hrzán

V jedenačtyřiceti letech Jiří Hrzán nešťastně zemřel, šplhal po římse domu za svou údajnou milenkou. Konec konců právě ženy byly jeho slabostí. Kdyby ho tak moc nezajímaly, mohl tu ještě být a zářit třeba na prknech Činoherního klubu.

V šedesátých letech minulého století patřil mezi nejslavnější herce. Jiří Hrzán byl sice malý a měl nepatrnou vadu řeči, ale ženy po něm šílely. Však jim také lámal srdce na potkání. Byl známý i tím, že byl velmi ohebný.

Odmala totiž sportoval. Byť se uměl dobře hýbat a hrát, na DAMU se nikdy nedostal. Přijali ho ale na námořní akademii do polského Štětína. K herectví se nakonec stejně dostal, i když později. První angažmá měl v divadle Semafor.

Hrzán si rád užíval života...

Skamarádil se s Vladimírem Menšíkem nebo Josefem Somerem. Později se společně s ním stal členem Činoherního klubu. Talent měl nejen herecký, ale i hudební. Pamatovat si ho můžete zejména jako herce. Mezi jeho nejznámější filmy patří komedie Penzion pro svobodné pány nebo Drahé tety a já, kde si zahrál s Ivou Janžurovou.

I když mu komunisté šlapali na paty, Hrzán si život užíval. „My se tolik neviděli. On měl s nima vždy problémy, zničili mu život, vyhodili ho z divadla. U nás nikdy nikdo nebyl ve straně,“ svěřila se Hrzánová pro web eurozpravy.cz.

Hrzán kouřil jednu cigaretu za druhou a stýkal se s mnoha ženami. Ženatý byl dvakrát. Z prvního manželství vzešla herečka Bára Hrzánová, z druhého výtvarně nadaná Tereza.

Jiří také velmi rád trávil čas ve výškách. Lezení a šplhání – to bylo jeho. Stalo se mu to však osudné. V září 1980 natáčel komedii Juraje Herze Buldoci a třešně. Během pauzy se snažil vyšplhat po římsách a hromosvodu do pátého patra panelového domu.

Šplhat měl za jednou ze svých milenek. Spekulovalo se, že to byla jeho bývalá manželka, ale ani jedna z teorií se nepotvrdila. Uprostřed domu se neudržel a zřítil se dolů. Jeho zranění byla neslučitelná se životem. Zemřel v jedenačtyřiceti letech.

Bára Hrzánová na tatínka vzpomíná moc ráda a je hrdou pokračovatelkou hereckého řemesla. Asi nejznámější hra, ve které hraje, je Hrdý Budžes.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky